Pro a proti

Vyšší DPH státní rozpočet nezachrání. Extrémně daníme spotřebu a práci, zdaňme raději víc zisky a kapitál, doporučuje ekonom Fassmann

Pro a proti

Vyšší DPH státní rozpočet nezachrání. Extrémně daníme spotřebu a práci, zdaňme raději víc zisky a kapitál, doporučuje ekonom Fassmann
Peníze a zdražování (ilustr. foto)

Plus

Vláda chystá kvůli vyrovnání schodku státního rozpočtu změnu v sazbách daně z přidané hodnoty. Chce sjednotit dvě nižší 10 a 15procentní sazby v jednu, nejčastěji se mluví o 13 až 14procentní. Ekonom NERVu Petr Janský podporuje mírné zvyšování DPH, odborářský ekonom Martin Fassmann varuje před inflačními dopady takového kroku a vyzývá ke strukturální změně zdanění.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ptát se bude Lukáš Matoška. Vláda zvažuje sjednocení dvou snížených sazeb daně z přidané hodnoty. Nová sazba by mohla být mezi dnešními dvěma sníženými, tedy mezi 10 a 15 %. Ministerstvo financí chce mít návrh hotový na jaře a změna by mohla začít platit od příštího roku. Opozice už dala najevo, že je proti. Bylo by zavedení jediné snížené sazby DPH přínosné, protože by zpřehlednilo podnikatelské prostředí a taky přispělo k vyššímu výběru této daně, nebo by to vedlo jen ke zdražení položek, které se dnes daní pouze 10 %, jako jsou voda, léky a knihy.

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • A našimi hosty tady ve studiu plusu už jsou hlavní ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann. Dobrý den. A ekonom Národní ekonomické rady vlády Petr Janský, který působí taky na institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají