Pro a proti

Výpočty odborářů jsou poplašná zpráva. Pochybuji, že je dělal ekonom, říká Nerudová. Vycházíme z reality života, obhajuje je Samek

Pro a proti

Výpočty odborářů jsou poplašná zpráva. Pochybuji, že je dělal ekonom, říká Nerudová. Vycházíme z reality života, obhajuje je Samek
Odbory reagují na konsolidační balíček vlády, na snímku šéf odborů Josef Středula

Plus

Odboráři tvrdí, že kvůli vládnímu konsolidačnímu balíčku průměrná rodina s jedním dítětem přijde ročně o 152 800 korun. Vláda i někteří ekonomové tato čísla odmítají jako nadsazená. „Ty výpočty nejsou správné a pochybuji, že je dohromady dával ekonom, protože jsou v nich hrubé nesrovnalosti,“ v Pro a proti říká ekonomka a bývalá předsedkyně důchodové komise Danuše Nerudová. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek na správnosti čísel ale trvá.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ministerstvo financí dnes posílá konsolidační balíček do připomínkového řízení. Návrh, jak ozdravit veřejné finance, vzbudil nejsilnější kritiku u odborů. Ty dávají kabinetu Petra Fialy dvoutýdenní ultimátum, aby zahájili seriózní jednání s. Odboráři tak přitvrdili poté, co v pondělí vyhlásili stávkovou pohotovost. Zveřejnili také vlastní analýzu dopadů navrhovaných opatření. Podle odborů by průměrná rodina s jedním dítětem kvůli konsolidačnímu balíčku přišla ročně přibližně o 152800 korun. Vláda i některé někteří ekonomové tato čísla odmítají jako schválně nadsazené a demagogické.

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Dobrý den. Vítejte. Dobrý den. A po telefonních linkách zdravím ekonomku, bývalou rektorku Mendelovy univerzity v Brně Danuši Nerudovou, která byla v expertním týmu vlády k důchodové reformě a konsolidačním balíčku. Vítejte ve vysílání. Dobrý den. Dobrý den. Poprosím na úvod stručně, i když tedy asi ty pozice jsou víc než jasné. Ale přece jenom, řekněme si, to jsou výpočty odborů relevantní a správné nebo nadsazené, aby vytvořily dojem krize. Paní Nerudová.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají