Pro a proti

Rozhodnutí o délce rodičovské by mělo být individuální, říká odborářka Žitníková. Její zkrácení je v zájmu dítěte a výhodné je i pro stát, míní ekonomka Zapletalová

Pro a proti

Rozhodnutí o délce rodičovské by mělo být individuální, říká odborářka Žitníková. Její zkrácení je v zájmu dítěte a výhodné je i pro stát, míní ekonomka Zapletalová
Matka s dítětem

Plus

V délce rodičovské dovolené je Česko se čtyřmi roky na prvním místě v Evropě. Podle Národní ekonomické rady vlády by její zkrácení o rok snížilo výdaje státu o 5 až 7 miliard ročně. „Rodičovská dovolená by měla zůstat ve stávajícím rozsahu. Jedná se i o zdravý vývoj dítěte,“ míní předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. „Bylo by dobré, kdyby stát sjednotil rodičovskou dovolenou na tři roky,“ říká ekonomka z CERGE-EI Lucie Zapletalová. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I ptát se bude Karolína Koubová. Je to věc k debatě, připustil ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS. Zkrácení doby pobírání rodičovského příspěvku jako jednu z možností, jak ušetřit peníze ve státním rozpočtu. Naslouchá tak doporučení Národní ekonomické rady vlády. Podle ní by o jeden rok kratší rodičovská dovolená snížila výdaje státu o pět až sedm miliard ročně. V Česku mohou být rodiče doma s dítětem nejdéle v Evropě čtyři roky a mají nárok na vyčerpání státního příspěvku do 300000 v případě dvojčat a vícerčat do 450000. Je na čase tento český unikát změnit, nebo jde naopak současné krizi o důležitý prvek stability pro rodiny?

  • Pro a proti.

  • Do debaty už zvu a do našeho přenosového vozu zdravím Dagmar Žitníkovou, předsedkyní Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu