Pro a proti

Redukce poboček pošty dostupnost služeb nezhorší, tvrdí mluvčí. Česko má mnoho obcí, klient přijde o komfort, nesouhlasí odborářka

Pro a proti

Redukce poboček pošty dostupnost služeb nezhorší, tvrdí mluvčí. Česko má mnoho obcí, klient přijde o komfort, nesouhlasí odborářka
Česká pošta, ilustrační foto

Plus

Česká pošta plánuje v rámci chystané transformace zrušení 300 poboček a propuštění víc než 1600 zaměstnanců. Odbory s tím nesouhlasí. „Obáváme se, že dostupnost poštovních služeb bude horší. Nejvíce se ale obáváme velké zátěže zaměstnanců,“ říká předsedkyně Podnikového koordinačního odborového výboru Jindřiška Budweiserová. „Dostupnost služeb se redukcí poboček určitě nezhorší,“ reaguje mluvčí České pošty Matyáš Vitík. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vedení České pošty jednalo ve středu odpoledne se zástupci odborů o plánované transformaci této státní instituce, která v posledních letech hospodaří v červených číslech. Stát, respektive ministerstvo vnitra jako zakladatel plánuje v rámci transformace rozdělení pošty na dvě části dotovanou státní a komerční, která si na sebe zvládne vydělat. Také by, se, a to už pravděpodobně od prvního července, měl snížit počet poboček z 3200 na 2900 a počítá se se zrušením až 2269 pracovních míst, což znamená propouštění 1600 lidí. Odbory nesouhlasí a obávají se omezení dostupnosti poštovních služeb. Management i ministerstvo ujišťuje, že i když se bude redukovat pobočková síť, klient o svůj komfort nepřijde. Skutečně. Co plánované kroky budou znamenat pro občany využívající služeb České pošty a co pro zaměstnance?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už jsou mí dva hosté. Vítám Jindřišku Budweiserovou, předsedkyně podnikového koordinačního odborového výboru České pošty, rovněž místopředsedkyně dozorčí rady České pošty zvolenou za zaměstnance. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem je mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Vítejte. Dobrý den. Hezký den. Jenom. Pro úplnost, zvali jsme v první řadě do diskuse také ministra vnitra Víta Rakušana či zástupce resortu vnitra, ale z časových důvodů se nemohli debaty zúčastnit. Stejně jako představitelé vedení České pošty. Také teď na úvod stručná otázka. Poprosím o stručnou odpověď. Paní Budweiserová, zhorší se plánovaným rušením těch pracovních pozic a poštovních poboček dostupnost a kvalita služeb České pošty?

Více z pořadu