Pro a proti

Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu, říká Kocáb

Pro a proti

Prezident s komunistickou minulostí? Plivnutí do tváře všem obětem komunistického režimu, říká Kocáb
Michael Kocáb

Plus

Ať už druhé kolo prezidentské volby dopadne jakkoli, jisté je, že příštím českým prezidentem bude člověk s komunistickou minulostí. „Naprosto nepřijatelné a zklamání, že je tady 70 procent voličů, kterým nevadí komunistická minulost,“ říká hudebník Michael Kocáb. „Podstatné je, zda jsou schopní vnímat svou komunistickou minulost jako problematickou a jestli se dalších 33 let snažili aktivně toto své selhání nějak napravit,“ míní spisovatel a podnikatel Michal Horáček. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 70 % voličů, kteří přišli k prvnímu kolu prezidentské volby, volilo dva kandidáty s komunistickou minulostí Petra Pavla nebo Andreje Babiše. Oba se od svého působení před rokem 989 distancují každý po svém. Petr Pavel se v průběhu kampaně vypořádává hlavně s kritikou, že koncem 80. let nastoupil do výcviku u vojenské rozvědky. Dává přitom najevo, že svojí minulostí včetně členství v KSČ lituje. Andrej Babiš je stále vedený jako někdejší vědomý spolupracovník StB. Přesto odmítá, že by s ní spolupracoval. Za svoje členství v KSČ se však omluvil. O čem svědčí, že příštím českým prezidentem bude jeden z těchto dvou mužů, kteří mají komunistickou minulost?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty tady ve studiu plusu jsou prezidentský kandidát z roku 2018, spisovatel a podnikatel Michal Horáček. Dobrý den. Dobrý den. A bývalý ministr pro lidská práva, hudebník Michael Kocáb. Dobrý den i vám. Vítejte. Pánové, než vám položím první otázku, tak musím upozornit, že nám tu teď platí předvolební pravidla. Ta zakazují, aby naši hosté propagovali nebo nějak kritizovali některého z kandidátů. Poprosím vás tedy o respektování těchto pravidel. Teď už ta první otázka, která je na oba stejná. Poprosím vás spíš o stručnou úvodní odpověď. Pak bude prostor všechno probrat podrobně. Začněme od vás. Pane Kocábe, jak se díváte na to, že voliči poslali do druhého kola prezidentské volby dva kandidáty s komunistickou minulost?

Více z pořadu