Pro a proti

Nepřehlížejme práva dětí narozených z asistované reprodukce, míní právník Valc. Země, které odtajnily dárce spermií a vajíček, jich teď mají nedostatek, oponuje odborník Machač

Pro a proti

Nepřehlížejme práva dětí narozených z asistované reprodukce, míní právník Valc. Země, které odtajnily dárce spermií a vajíček, jich teď mají nedostatek, oponuje odborník Machač
novorozeně, miminko

Plus

Je čas prolomit oboustrannou anonymitu dárce spermií či vajíček i párů, které se díky nim stanou rodiči? Chrání, nebo poškozuje současná legislativa děti, které se nedostanou k informaci o svém původu, která je jim ústavně zaručena?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré dopoledne. Jsou české zákony, které zaručují anonymitu dárců spermií a dárkyní vajíček, stejně jako rodinám příjemců, správně nastaveny, nebo je třeba tuto legislativu upravit. Novou diskusi, zda by se anonymita měla prolomit, chtějí vyvolat poslanci za KDU-ČSL. A to nejen kvůli ústavnímu právu dítěte znát svůj původ, ale také kvůli moderním technologiím, které dětem počatým díky darovanému k metě pohlavní buňce umožňují vyhledávat své biologické rodiče v celosvětových genetických databází. Chrání obou stran a anonymita dárce i páry, které se díky nim stanou rodiči, nebo naopak poškozuje děti, které se nedostanou k informacím o svém původu a pak je na divoko dohledávají na internetu prostřednictvím komerčních DNA testů. A co by prolomení anonymity znamenalo pro neplodné páry podstupující asistovanou reprodukci?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • A já ve vysílání vítám předsedu sekce asistované reprodukce České gynekologicko-porodnické společnosti, vedoucího lékaře IVF klinik v Olomouci Štěpána Macháčka. Dobrý den. Dobrý den všem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají