Pro a proti

Navýšení platů jen učitelům? Obávám se odchodu ostatních pedagogických pracovníků, říká ředitel školy. Vláda bude myslet i na neučitelské profese, ujišťuje poslanec

Pro a proti

Navýšení platů jen učitelům? Obávám se odchodu ostatních pedagogických pracovníků, říká ředitel školy. Vláda bude myslet i na neučitelské profese, ujišťuje poslanec
Ilustrační foto

Plus

Vláda splní slib a bude garantovat učitelům plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. Původně se ale mělo zvýšení týkat všech pedagogických pracovníků, což ředitelé škol nyní kritizují. Jeden z nich, Jiří Zajíček, se obává odchodu školních psychologů a dalších, předkladatel návrhu na zvýšení platů Pavel Klíma (TOP 09) tvrdí, že vláda bude myslet i na neučitelské profese ve školství.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda upravila svůj slib z programového prohlášení, že zajistí pedagogickým pracovníkům plat ve výši 130 % průměrné mzdy. Nově to slibuje jenom učitelům, což znamená, že zákonem zaručenou výše platů nebudou mít třeba speciální pedagogové, školní psychologové a vychovatelé. Premiér Petr Fiala z ODS k tomu ve vysílání ČRo řekl není to nefér. My jsme chtěli dosáhnout v průběhu našeho volebního období těch 130 % učitelů v tom programovém prohlášení se objevilo, pedagogičtí pracovníci, toho by byl teda opravdu hodně ambiciózní závazek.

  • Změně programového prohlášení. Odpovídá taky úprava příslušného zákona, kterou navrhla skupina vládních poslanců. Školské organizace tuto úpravu kritizují. Tvrdí, že se zaručenou výší platů počítali všichni pedagogičtí pracovníci, nejen učitelé. Dělá vláda v rámci možností pro školy dost, nebo pro ni vzdělávání přestává být prioritou?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

Více z pořadu