Pro a proti

Kdo pohlídá, že byl žadatel o „zbroják“ na psychiatrii? Praktik, říká poslanec. Psychiatr, míní lékař

Pro a proti

Kdo pohlídá, že byl žadatel o „zbroják“ na psychiatrii? Praktik, říká poslanec. Psychiatr, míní lékař
Střelba (ilustrační foto)

Plus

Vrah z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy absolvoval několik sezení na psychiatrii. Lékařka, která mu dala potvrzení pro zbrojní průkaz, o tom ale nevěděla. Česká lékařská komora teď prošetřuje její postup. „Už účinný nástroj máme, moc se ale nepoužívá,“ říká předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. „Formulaci ‚mělo by‘ je potřeba změnit na ‚musí‘,“ souhlasí s ním místopředseda sněmovního zdravotního výboru, lékař Julius Špičák z hnutí ANO.
Jan Bumba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A nárok na zbrojní průkaz. Člověk, který má vražedné a sebevražedné sklony a léčil se s nimi na psychiatrii. Vrah z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy absolvoval několik sezení na psychiatrii. Lékařka, která mu dala potvrzení pro zbrojní průkaz, o tom ale nevěděla. Česká lékařská komora teď prošetřuje její postup. Měli by praktičtí lékaři důkladněji prověřovat žadatele o zbrojní průkaz a sami vyhledávat, s čím se kde tento člověk léčí pro a proti.

  • Hosty dnešního pro a proti jsou předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Dobrý den. Dobrý den a poslanec hnutí ANO lékař Julius Špičák. Vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Co myslíte? Mělo by tedy být povinné pro lékaře vyhledávat v evidencích, jestli třeba ten žadatel o zbrojní průkaz není psychiatrický pacient, pane Šonko?

  • Myslím si, že to není potřeba. To teda technicky moc dobře nejde, protože žádné takové databáze k dispozici nemáme. Ale my na to máme docela účinný nástroj. Už dnes my máme zákon o zdravotních službách, který říká, že každý ambulantní specialista, který vyšetřují pacienta, by měl prokazatelným způsobem o tom předat zprávu jeho registrujícímu praktickému lékaři. Co jde buďto udělat poštou postaru, anebo to jde udělat elektronicky, zabezpečenou elektronickou komunikací. Bohužel to je jeden z nešvarů českého zdravotnictví, že toto se vůbec neděje a netýká se to jenom psychiatrů. Týká se to téměř všech ambulantních specialistů. Maximálně se většinou dočkáme toho, že tu zprávu dají pacientovi do ruky a my se pak musíme spolehnout. Žena mi donese. Kdyby se toto ustanovení do jmenovaného zákona dodržovalo, tak si myslím, že ten problém je vyřešen.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu