Pro a proti

Jiří Pehe: Česko mohlo mít v rámci V4 na Maďarsko silnější páky než zbytek Evropy. Šanci ale promarnilo

Pro a proti

Jiří Pehe: Česko mohlo mít v rámci V4 na Maďarsko silnější páky než zbytek Evropy. Šanci ale promarnilo
Český a maďarský premiér Petr Fiala a Viktor Orbán na summitu v Bruselu

Plus

Česko si jako jednu z priorit svého předsednictví v Radě Evropské unie vytyčilo posilování hodnot demokracie a právního státu. Podařilo se mu to? „Podle hodnocení kolegů v Evropském parlamentu, řady zástupců z Evropské komise a významných představitelů členských států je české předsednictví i v tomto ohledu úspěšné,“ říká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). „Bohužel příliš ne,“ reaguje politolog Jiří Pehe. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ti. Česko si jako jednu z priorit svého končícího předsednictví vytyčilo, že se zaměří na posilování institucí, na kterých stojí demokracie a právní stát. Zdá se, že ještě v prosinci bude mít příležitost ukázat jaksi plnění této priority představuje. Unijní ministři financí se dnes totiž scházejí v Bruselu, aby projednali návrh Evropské komise, která chce zablokovat miliardy eur pro Maďarsko, a to kvůli nedostatkům v boji s korupcí a při kontrole veřejných zakázek. Rozhodnout by měli ještě před Vánocemi. Co by mělo prosazovat Česko? Staví se dostatečně jasně k těm unijním zemím, které mají problémy s právním státem? A zareagovalo české předsednictví odpovídajícím způsobem na to, když se Maďarsko svými postoji k Rusku začalo odklánět od společné zahraniční politiky EU?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty jsou europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají