Pro a proti

Gazdík: Vláda je při výdajích na školství v dvojích kleštích. Vzdělání je priorita, může ale roztočit inflační spirálu

Pro a proti

Gazdík: Vláda je při výdajích na školství v dvojích kleštích. Vzdělání je priorita, může ale roztočit inflační spirálu
Jednání vlády, Petr Gazdík

Plus

Výhled navrhovaného státního rozpočtu počítá s poklesem výdajů na školství. Profesní organizace varují, že se tím může ohrozit chod škol, a obávají se, že vláda poruší slib ohledně platů učitelů. Jsou tyto obavy oprávněné? „Podle mě ano,“ říká stručně předsedkyně profesní organizace Učitelská platforma Petra Mazancová. „Školství je pro tuto vládu priorita a bude se snažit dodržet své závazky,“ reaguje poslanec a poradce ministra školství Petr Gazdík (STAN). 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se bude Lukáš Matoška. Výhled navrhovaného státního rozpočtu počítá s poklesem výdajů na školství v nadcházejících letech. Profesní organizace varují, že se tím může ohrozit chod škol, a obávají se, že vláda poruší svůj slib týkající se učitelských platů. Ministerstvo financí svůj výhled hájí tím, že nezohledňuje projednávanou novelu, která má zaručovat, že učitelské platy budou na výši 130 % průměrné mzdy. Ministerstvo školství dodává, že výhled nezapočítává prostředky, které do resortu přijdou. Z EU. Bude ve školství dost peněz, aby vláda mohla splnit to, co slíbila ve svém programovém prohlášení? Nebo je v době vysoké inflace složité udržet platy učitelů na slíbené úrovni a vláda se v nepříznivé ekonomické situaci rozhodla šetřit i ve školství. Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Do dnešní debaty jsme zvali ministra školství Vladimíra Balaše z hnutí STAN i jeho náměstkyně Pavlu Tomicovou. Mluvčí ministerstva ale jejich účast odmítla. Našimi hosty jsou však poradce ministra školství, bývalý ministr školství, poslanec Petr Gazdík z hnutí STAN. Dobrý den.

  • Hezký dobrý den. A předsedkyně profesní organizace Učitelská platforma Petra Mazancová. Dobrý den i vám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají