Pro a proti

Evropský parlament k zateplování domu nikoho nenutí. Tlačí ale na státy, aby lidem pomohly dotacemi a poradenstvím, hájí návrh směrnice expert

Pro a proti

Evropský parlament k zateplování domu nikoho nenutí. Tlačí ale na státy, aby lidem pomohly dotacemi a poradenstvím, hájí návrh směrnice expert
Zateplení domu

Plus

Majitelé starších činžovních a rodinných domů by je podle nové směrnice Evropského parlamentu měli do deseti let začít zateplovat a budovy postavené po roce 2028 už mají být zcela bezemisní. Developer Evžen Korec návrh kritizuje, považuje ho za zcela nerealistický, expert na energetické budovy ale vysvětluje, že hlavním cílem je nastartovat ve státech EU systém dotací, výhodných půjček a poradenství.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Evropský parlament schválil revizi směrnice o energetické náročnosti budov. Majitelé činžovních a rodinných domů s nejvyšší energetickou náročností by je měli do konce roku 2033 zrekonstruovat a zateplit a všechny novostavby budou muset být už od roku 2028 dokonce úplně bez emisní. Co norma bude znamenat pro Česko, kde stále vysoké % budov patří do nehospodárných energetických kategorií, vznáší směrnice pozitiva jak pro české stavebnictví, tak pro vlastníky, které bude motivovat k renovacím a ušetří jim peníze za energie, nebo je naopak na místě obava z vysokých nákladů na zateplování, které se domácnostem na energetických úsporách jen tak nevrátí.

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Tady ve studiu už vítám ředitele poradenské firmy budovy 21 Petra Holuba. Dobrý den. Dobré dopoledne. A po telefonních linkách zdravím generálního ředitele developerské společnosti Ekospolu Evžena Korce. Dobrý den. Dobrý den. Tak pánové, prosím na úvod o stručnou odpověď, jak je zvykem v tomto pořadu, abychom si vytyčili vaše pozice. Je směrnice europoslanců smysluplná cesta, jak snížit emise a v konečném důsledku i ceny energií pro spotřebitele, pane Holube?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají