Pro a proti

Evropská komise se věnuje něčemu, co by lidé měli dělat sami od sebe, komentuje plán RePowerEU novinář Schmarcz

Pro a proti

Evropská komise se věnuje něčemu, co by lidé měli dělat sami od sebe, komentuje plán RePowerEU novinář Schmarcz
Solární elektrárna

Plus

Evropská komise v květnu představila plán odchodu od ruských fosilních paliv. RePowerEU zmiňuje urychlený přechod k obnovitelným zdrojům, úspory a zlepšení infrastruktury. „Hodnotíme to pozitivně. Po začátku války bylo potřeba rychle vyslat signál trhu, jak se bude problém řešit,“ říká Laura Otýpková ze společnosti Frank Bold. „Nevyčítám Evropské komisi, že nenašla řešení, vyčítám ji ale špatnou filozofii,“ reaguje politický komentátor Martin Schmarcz.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nová geopolitická realita a situace na trhu s energií vyžaduje, abychom výrazně urychlili přechod na čistou energii a zvýšili energetickou nezávislost Evropy na nespolehlivých dodavatelích a nestabilních fosilních palivech, píše se v plánu, kterým Evropská komise reaguje na válku na Ukrajině. Z dlouhodobého hlediska sází hlavně na obnovitelné zdroje energie. Podle kritiků ale Evropa nedosáhne energetické nezávislosti na Rusku, pokud se bude spoléhat jen na obnovitelné zdroje a měla by víc počítat s jadernou energetikou. Jdou tedy plány Evropské komise správným směrem?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty jsou vedoucí oddělení odpovědná energie ve společnosti Frank Bold, právnička Laura Otýpková, kterou zdravím na dálku. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají