Pro a proti

Europoslanec Peksa: Směrnice o minimální mzdě nenařizuje její výši. Dává zaměstnancům šanci, aby si ji mohli lépe vyjednat

Pro a proti

Europoslanec Peksa: Směrnice o minimální mzdě nenařizuje její výši. Dává zaměstnancům šanci, aby si ji mohli lépe vyjednat
Finance (ilustrační foto)

Plus

Minimální mzda by měla být podle rozhodnutí Evropského parlamentu do dvou let navázaná na průměrnou nebo mediánovou mzdu. V Česku by se zvedla na zhruba 20 tisíc korun. „V současné krizi je třeba pamatovat i na výše platů, nejen na další výdaje,“ říká europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Napříč Evropou nejsou shodné podmínky ani pro zaměstnance, ani pro zaměstnavatele, určovat centrálně minimální mzdu není šťastné,“ míní viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mikrofonu je Karolína Koubová a dobré dopoledne přeje. Evropský parlament ve středu rozhodl o novém mechanismu, jak stanovit minimální mzdu. Do dvou let by měla být navázána na průměrnou nebo mediánovou mzdu. V ČR by to nejnižší výdělek zvedl ze současných 16200 korun a zhruba 20000, což je ještě o 2000 víc, než požadují tuzemské odbory. Je potřeba narovnat minimální příjmy evropskou regulací, nebo by toto rozhodnutí mělo zůstat na jednotlivých vládách a jejich dohodě se sociálními partnery. Je kvůli současné inflaci potřeba pomoc zaměstnancům vyšší minimální mzdou, nebo takto skokový nárůst inflaci prohloubí a povede k propouštění, protože ho firmy neunesou?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • A já už do štrasburského studia zdravím europoslance Mikuláše Peksu z Pirátské strany. Dobrý den. Dobrý den. A mým druhým hostem po telefonních linkách je viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský. Dobrý den. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Pánové. Na úvod poprosím. Je potřeba zvednout minimální mzdu tak, jak rozhodl Evropský parlament. O stručnou odpověď žádám Mikuláše Peksu.

Více z pořadu