Pro a proti

Energetická charta umožňuje cynickým investorům žalovat vlády a zpomalovat dekarbonizaci, schvaluje odstoupení států EU od dohody exministr Bursík

Pro a proti

Energetická charta umožňuje cynickým investorům žalovat vlády a zpomalovat dekarbonizaci, schvaluje odstoupení států EU od dohody exministr Bursík
Kouř, uhelná elektrárna, energetika, komín (ilustrační foto)

Plus

Evropské státy postupně odstupují od skoro 30 let staré Energetické charty. Potřebuje svět opouštějící fosilní paliva ve prospěch obnovitelných takový závazek?
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A Karolína Koubová. Dobré dopoledne. Děkuji za slovo. Německo před pár dny jako další z evropských států ohlásilo odstoupení od energetické charty smlouvy o ochraně zahraničních investic do energetiky. V říjnu totéž oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

  • Jde o disciplínu. Fotili 60 let měří.

  • Měla by od energetické charty odstoupit celá EU, tak jak se ve svém nedávném usnesení shodl Evropský parlament? Stala se téměř tři dekády stará dohoda koulí na noze. V unijním úsilí o bezuhlíkové host zvýhodňuje pozici fosilních korporací a umožňuje jim u mezinárodních arbitráží účelově vymáhat miliardové kompenzace po státu a jeho daňových poplatnících. Nebo energetická charta ze své definice chrání i investice do zelených energetických projektů a jako taková má nadále smysl.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají