Pro a proti

Ekonom Marek: Pokud se inflace do roka zastaví na jiné hodnotě než dvě procenta, prohráli jsme

Pro a proti

Ekonom Marek: Pokud se inflace do roka zastaví na jiné hodnotě než dvě procenta, prohráli jsme
Česká národní banka, ilustrační foto

Plus

Mezinárodní měnový fond doporučil České národní bance, aby kvůli zkrocení vysoké inflace zvýšila úrokovou sazbu. Bankovní rada ji podle očekávání ponechala na sedmi procentech. „Z hlediska podnikatelů, kteří si potřebují akutně vypůjčit peníze, je nezvyšování sazeb dobrou zprávou,“ míní Ladislav Minčič z Hospodářské komory. Naopak hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek byl pro zvýšení sazeb. „Původní analýzy ČNB ukazovaly na potřebu zvýšit až k 10 procentům,“ říká.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Bankovní rada ČNB od léta ne zvedla úrokové sazby a podle analytiků se na tom nic nezmění ani po dnešku, kdy mají centrální bankéři na programu první letošní měnověpolitické jednání. Řada ekonomů přitom volá po tom, aby se sazby ještě zvedli, protože inflace je pořád hodně vysoká. Měly by se zvednout, jak Česku doporučuje i Mezinárodní měnový fond, anebo už inflační tlaky začaly slábnout, takže není potřeba dál ochlazovat ekonomiku?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • Našimi hosty tady ve studiu plusu jsou hlavní ekonom společnosti Deloitte, člen Národní ekonomické rady vlády a poradce Petra Pavla během prezidentské kampaně David Marek, dobrý den. Dobrý den. A ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Více z pořadu