Pro a proti

Důvěra normálního člověka v politika je to, co tady nesmírně chybí. Česká elita neumí komunikovat, říká publicista Urban

Pro a proti

Důvěra normálního člověka v politika je to, co tady nesmírně chybí. Česká elita neumí komunikovat, říká publicista Urban
Vláda Petra Fialy

Plus

Vláda po týdnech váhání zastropovala ceny energií. Obavy ve společnosti ale přetrvávají a organizátoři chystaných demonstrací už oznámili, že je nehodlají zrušit. „Odpovědnost vždycky nese ten, kdo má moc, což je v tuto chvíli vláda,“ míní sociolog Stanislav Biler. „Je mi líto, že vládní koalice není schopná jít do tvrdého střetu s populisty a že není schopná lidem otevřeně říkat, jak těžké to je a co skutečně znamená být ve válce,“ říká publicista Jan Urban. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ti a ptát se bude Karolína Koubová.

  • Dobré dopoledne. Kabinet Petra Fialy se snaží uklidnit veřejnost informační kampaní i konkrétními kroky, že nespadne kvůli vysokým cenám energií a inflaci do chudoby. Celou unijní plán na omezení příjmů energetických firem doplnila česká vláda zastropováním cen energií pro domácnosti a živnostníky a kompenzacemi pro firmy. Bude to stačit, aby se neopakovala situace ze začátku září, kdy se na protivládní demonstraci shromáždilo 70000 lidí. Další protesty už jsou oznámeny na konec září a začátek října. Mezitím se uskutečnila sobotní demonstrace, kterou svolala KSČM a kde bylo zhruba 200 lidí. Co protesty i účast na nich vypovídají o tom, jak čelíme největší krizi po listopadu 1989? Co to vypovídá o naší společnosti i politické reprezentaci?

  • A proti Karolíny Koubové.

Více z pořadu