Pro a proti

Buď se budou dramaticky zdražovat potraviny, nebo vláda přistoupí k regulaci, nabádá šéf svazu pekařů

Pro a proti

Buď se budou dramaticky zdražovat potraviny, nebo vláda přistoupí k regulaci, nabádá šéf svazu pekařů
Housky, pečivo

Plus

Vývoz ukrajinského obilí kvůli válce v posledních týdnech klesl o desítky procent. „Česko nemůže omezit vývoz pšenice v rámci Evropské unie, ale stojíme za tím, aby EU limitovala vývoz obilí do třetích zemí,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. „Zatím není potřeba regulace. Letos vyrobíme dostatečné množství pšenice, aby to pokrylo domácí spotřebu,“ reaguje člen představenstva Agrární komory Martin Volf.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dopoledne. Rusko je prý připraveno vytvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami s podmínkou, že dojde na odminování ukrajinských přístavů a uvolnění protiruských sankcí. Jak se k těmto podmínkám postaví západ, se teprve uvidí. Na Ukrajině zatím tedy zůstává 20 milionů tun obilí pod ruskou blokádou. V důsledku toho roste poptávka i cena. Jak to dopadá na Česko, které je v produkci obilí sice soběstačné, ale tuzemskou úrodu skupují už dopředu zahraniční obchodníci. Podle prezidentky Potravinářské komory Dany Večeřové by bylo potřeba zřídit státní registr, který by monitoroval, kolik obilí máme pro vlastní potravináře, nebo by měla ČR rovnou omezit vývoz pšenice? Jak by se to promítlo do cen potravin, kdy chleba meziročně zdražil o třetinu?

  • A já už ve studiu vítám ředitele svazu pekařů a cukrářů Bohumila Hlavatého. Dobrý den. Hezké dopoledne. A po telefonních linkách zdravím ředitele svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin, člena představenstva Agrární komory Martina Volfa. Dobrý den i vám. Dobrý den. Pánové. Na úvod prosím jen o stručnou odpověď na stručnou otázku a probereme detaily v průběhu pořadu. Měl by stát nějak regulovat produkci a vývoz obilí? Pane Hlavatý?

  • Nevím, jestli regulovat, ale v každém případě by je měl monitorovat a měl by mít přehled o tom, kolik obilí máme k dispozici. Čili to, co jste uvedli v tiskové zprávě svaz pekařů a cukrářů, že by tedy ČR měla omezit vývoz pšenice, teď trochu zjemňujete.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají