Pro a proti

Aby mohl nejvyšší státní zástupce prosadit svou vizi, sedmiletý mandát mu nestačí, kritizuje vládní novelu šéf unie žalobců

Pro a proti

Aby mohl nejvyšší státní zástupce prosadit svou vizi, sedmiletý mandát mu nestačí, kritizuje vládní novelu šéf unie žalobců
Igor Stříž, nejvyšší státní zástupce

Plus

Novela zákona o státním zastupitelství zkracuje dosavadní desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce na sedm let bez možnosti opakování. Posiluje norma dostatečně nezávislost státního zastupitelství a eliminuje riziko politických tlaků na něj? Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna změnu kritizuje a zachoval by stávajících 10 let, politický náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav z ODS považuje novou lhůtu za dostatečnou.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda schválila novelu zákona o státním zastupitelství. Nová úprava z pera ministra spravedlnosti Pavla Blažka z ODS zavádí sedmileté funkční období pro nejvyššího státního zástupce bez možnosti opakování. Vedoucí státní zástupci budou podléhat výběrovému řízení a vláda už nebude moct odvolat nejvyššího žalobce bez udání důvodu, ale dle zákonem stanovených jasných kritérií, posiluje novela nezávislost státního zastupitelství a eliminuje riziko politických tlaků na žalobce? Dostatečně, nebo má své mouchy? Měla by se při projednávání ve sněmovně ještě změnit?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Se mnou ve studiu už je prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna. Vítejte, dobrý den. Dobrý den. A do karlínského studia ČRo zdravím politického náměstka ministra spravedlnosti Antonína Stanislava z ODS. Dobrý den. Dobré ráno. Pánové, na úvod poprosím opravdu jen o stručnou odpověď. My ty detaily probereme v průběhu celého pořadu. Je dobře zkrátit nejvyššímu státnímu zástupci délku mandátu na sedm let bez možnosti opakování? Pane Foldyno, beru teď ten jeden konkrétní příklad.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají