Pro a proti

16letí mohou založit rodinu, mít řidičák a trestní odpovědnost. Nechme je volit, míní pirátka Stojanová. Výsledky zapojení jsou nepředvídatelné, argumentuje Hroudný z ODS

Pro a proti

16letí mohou založit rodinu, mít řidičák a trestní odpovědnost. Nechme je volit, míní pirátka Stojanová. Výsledky zapojení jsou nepředvídatelné, argumentuje Hroudný z ODS
(ilustrační foto)

Plus

Mělo by Česko následovat příklad Rakouska a přiznat volební právo 16letým? Předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřina Stojanová (Piráti) je přesvědčena, že by se to přinejmenším mělo zkusit pro určitý typ voleb. První místopředseda Mladých Konzervativců Jan Hroudný (ODS) snížení věku pro volební právo považuje za téma k diskuzi, ale současnou hranici 18 let vnímá jako přiměřenou.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prezident Petr Pavel by zřejmě podpořil snížení věkové hranice u voličů na 16 let. Na nedávné debatě se studenty gymnázia to odůvodnil tím, že mnoho lidí v tomto věku už se zajímá o politiku. Premiér Petr Fiala z ODS na to řekl, že vidí řadu důvodů, proč nechat věkovou hranici na dnešních 18 letech. Debatě o případné změně se ale nebrání. Ve většině zemí je věková hranice stejná jako u nás, ale v Rakousku se už několik let volí od 16 a v Německu nedávno schválili, že šestnáctiletí budou moct volit do Evropského parlamentu. Přivedla by změna mladé lidi k tomu, aby se víc zajímali o politiku? Anebo převažují důvody, proč by právo volit měli mít jen plnoletí?

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

  • A našimi hosty tady ve studiu plusu jsou předsedkyně Mladého pirátství a zastupitelka Ústeckého kraje za pirátskou stranu Kateřina.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají