Příběhy 20. století

Z fyzika topičem, z akademie věd do kotelny. Příběh Tomáše Růžičky, který podepsal Chartu 77 „zvláštním způsobem“

Příběhy 20. století

Z fyzika topičem, z akademie věd do kotelny. Příběh Tomáše Růžičky, který podepsal Chartu 77 „zvláštním způsobem“
Tomáš Růžička s vlastní rodinou (první polovina 70. let)

Plus

Mezi demonstranty, kteří 17. listopadu 1989 došli na pražskou Národní třídu a čelili tam tvrdému policejnímu zákroku, byl i fyzik Tomáš Růžička. Nepatřil ke studentům, ale k protikomunistické opozici. Bylo mu přes padesát, měl v té době tři dospělé děti, taky měl leccos za sebou.
Adam Drda, Martina Kovářová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Tak jako každý rok jsme chtěli i letos udělat pořad, který se bude aspoň trochu vztahovat k výročí 17. listopadu 989. Procházel jsem tedy databázi paměti národa a zdálo se mi, že vzpomínky demonstrujících studentů a tehdy mladých disidentů už každý mnohokrát slyšel. Pak jsem narazil na výpověď fyzika Tomáše Růžičky, jemuž bylo v době, kdy se v Československu hroutil komunismus, už přes 50 let. Poslouchal jsem interview, které s ním natočila kolegyně Martina Kovářová, a pořád jsem narážel na další a další zajímavosti, které jsem neznal. Pan doktor Růžička je skromný člověk, který se po celou dobu tzv. normalizace chovat slušně, což nakonec znamenalo obdivuhodně. Přišel proto o zaměstnání. Živil se mnoho let jako topič, přepisoval samizdat, patřil k disentu, vychoval tři děti. Na sklonku 80. let chodil na všechny demonstrace. Nezaznamenal jsem, že by se někde hlásil o zásluhy. V interview na sebe pokaždé něco pozoruhodného prozradil téměř náhodou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají