Příběhy 20. století

Vězeň Husník chtěl dát bubeníka svému mučiteli, zakázal mu to velitel letců RAF Janoušek

Příběhy 20. století

Vězeň Husník chtěl dát bubeníka svému mučiteli, zakázal mu to velitel letců RAF Janoušek
Antonín Husník, snímek z vězeňského spisu

Plus

Ve třiceti letech měl vojenský parašutista Antonín Husník za sebou ledasco – mučení gestapem, čtyři roky v německých věznicích, národní povstání v květnu 1945, speciální výcvik, zatčení vojenskou policií, znovu týrání tentokrát v komunistické režii v tzv. Domečku, monstrproces a trest 13 let za údajnou velezradu.
Jan Horník, Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I posloucháte vysílání ČRo Plus.

  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.

  • 17. listopadu 1921 se narodil v Plzni v rodině kriminalisty Antonín Husník. Vyrostla z nich student techniky, sportovec, volejbalista Sokol. Vyučil se automechanikem. Trvalky se pokusil odejít do Francie k československým jednotkám Maďarsku, byl zadržen. Skoro čtyři roky strávil v nacistických vězeních. Tento jeho osud jsem zpracoval v předešlých příbězích 20. století. Pořad najdete ve svých podcastových aplikacích nebo prostě na webu rozhlasu. Tento druhý díl věnují jeho části života, kterou prožil v komunistických kriminálech. Ano, soudruzi ho považovali za ještě většího zločince a poslali ho na 13 let do vězení.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají