Příběhy 20. století

Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh nedávno zesnulé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové zdokumentovali studenti Gymnázia Paměti národa

Příběhy 20. století

Ve vyšetřovně StB cítila, že vedle ní stojí Bůh. Příběh nedávno zesnulé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové zdokumentovali studenti Gymnázia Paměti národa
Vězeňská fotografie Milušky Havlůjové z roku 1953

Plus

Přes deset tisíc žáků a studentů se každý rok zapojuje do projektu Příběhy našich sousedů. Letos se poprvé účastnili i studenti prvního ročníku Gymnázia Paměti národa. Originálně zpracovali dramatický příběh bývalé politické vězeňkyně Milušky Havlůjové. Stali se pravděpodobně posledními dokumentaristy, kteří s ní natáčeli.
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny i zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.

  • Dnešní pořad budu tak jako jednou za čtvrt roku věnovat žákům a studentům. Ti, kteří sledují naší práci, ví, že se na půdě ČRo a neziskové organizace Post Bellum snažíme rozvinout po celé republice dokumentaristický projekt příběhy našich sousedů.

  • I přes mnohé obtíže, ať už spojené s epidemií COVIDu nebo ekonomickými starostmi, lidsky řečeno prostě se nám někdy nedostávají peníze, se v tomto projektu daří. Ročně se do těchto vzdělávacích projektů zapojí neuvěřitelné množství účastníků, kolem 10000 žáků a učitelů. O co tedy v projektu příběhy našich sousedů? Den žáci a studenti v malých dokumentaristických týmech za doprovodu svého učitele a profesionálního koordinátora Post Bellum natočí vyprávění, tedy vzpomínky nějakého starého člověka. Tím ale jejich práce nekončí. Snaží se příběh různými způsoby ověřit. Navštěvují Archiv bezpečnostních složek, mluví o příběhu s historiky a nakonec své dílo publikují. Vytvoří třeba z nahrávky rozhlasovou reportáž a některé z nich máme nyní možnost vyslechnout.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají