Příběhy 20. století

Sametová revoluce musí proběhnout v našem svědomí, říká kněz a vypráví příběh o jedné moravské babičce

Příběhy 20. století

Sametová revoluce musí proběhnout v našem svědomí, říká kněz a vypráví příběh o jedné moravské babičce
Vojtěch Šíma, pětasedmdesátiletý kněz na Velehradě

Plus

V revoluční době roku 1989 přišla na otrokovickou faru za panem farářem Vojtěchem Šímou babička, že chce ke zpovědi: „Pane faráři, já jsem se moc provinila!“ „A co jste, babi, udělala,“ zeptal se pater Šíma. „Pane faráři, já nevěděla, co za hrůzy ty komunisti udělali.“ No, ale babi,“ skočil ji farář Šíma do řeči. „Vy jste ale neudělala nic, ne?“ „Já jsem tam byla! Členkou KSČ. Já mám na tom všem vinu!,“ vyznávala se slzami v očích stařenka.
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny i zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.

  • Asi na půl cesty mezi Olomoucí a Ostravou v kopcích nad říčkou Odrou. V malé obci Heřmanice u Oder se narodil do početné katolické rodiny krátce po válce Vojtěch Šíma. Jeho příběh není válečným dramatem nebo příběhem politického vězně či stíhaného disidenta, jak obvykle bývá v tomto dokumentárním cyklu. Jeho vyprávění ale považuji za jedno z těch, které se člověku vrací. Připomíná se mu v různých chvílích a má nad ním potřebu přemýšlet. Dnes sedmdesátiletý páter Vojtěch Šíma, rektor duchovní správy na Velehradě. Žije v tamním poutním domě Stojanov. Pro paměť národa vyprávěl o svých teologických studiích za normalizace, o církevních tajemnících, jako přesvědčovali, aby vstoupil do kolaborantské organizace. Pád. Jsem internista, prozradil nám taky i příběh o své dávné lásce. Od mikrofonu vás tímto vyprávěním provází.

  • Mikuláš Kroupa. Mé jméno je Vojtěch Šíma. Narodil jsem se 11. 12. 1947 v Heřmanicích u Oder. Hře lednice úder byly kdysi Sudety. Jmenovali se Ernst a naší se tam přistěhovali po válce, čili v tom 40. 6.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají