Příběhy 20. století

Raději na to nemyslet. Příběh Asafa Auerbacha a jeho rodiny

Příběhy 20. století

Raději na to nemyslet. Příběh Asafa Auerbacha a jeho rodiny
Asaf Auerbach, foto do pasu před odjezdem do Anglie v roce 1939

Plus

Holocaust (přesněji Šoa) působí v západním světě ještě pořád jako výjimečná výstraha, jako bolestivý důkaz, čeho jsou lidé schopni, pokud dostanou posvěcení či příkaz „shora“, odvrhnou morální zásady a v zájmu ideologie a budoucího lepšího světa začnou „odstraňovat“ ty, kdo do něj nepatří. Pro generaci dnešních padesátníků bylo nacistické vyhlazování Židů ještě živým zločinem: přímo se týkal našich rodičů a prarodičů, mohli jsme se setkávat se svědky, s nečetnými přeživšími.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Holokaust. Nebo také šlo a působí ještě pořád v západním světě jako silná výstraha, jako důkaz, čeho jsou lidé schopni. Když odvrhnou morální zásady, dostanou posvěcení či příkaz shora a v zájmu ideologie a budoucího údajně lepšího světa začnou vraždit. Pro generaci dnešních padesátníků bylo nacistické vyhlazování Židů ještě živým zločinem. Přímo se týkal našich rodičů a prarodičů. Mohli jsme se setkávat se svědky z nečetnými přeživšími. Zločin nebylo možno jen tak zapomenout, pominout, uzavřít. V minulosti často padala otázka, co se stane, až tu pamětníci schoval nebudou, až přestanou vypovídat, navštěvovat školy, veřejně vystupovat. Ta doba nastává. Teď odcházejí poslední lidé, kteří zažili nacismus jako děti. Letos 20. dubna zemřel v Praze ve věku nedožitých 94 let a sov Auerbach, laskavý muž, který ztratil v nacistických vyhlazovacích táborech rodiče a spolu s bratrem přežili nacismus v Anglii a sov. Auerbach vystudoval statistiku. Sám sebe charakterizoval jako socialistického ekonom a byl to velice jemný člověk a myslím, že se ztrátou rodičů a s židovskou tragédií se nikdy nevyrovnal. Nebylo možné se s tím vším vyrovnat. Říkával, že válka, a tedy holokaust, pro něj začala až v roce 1945 po návratu po zjištění, že rodiče už domů nepřijdou. Bylo mu tehdy 17 let. Památce a sofa Uher bacha jsou věnovány dnešní příběhy 20. století, jimiž vás provází Adam Drda.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají