Příběhy 20. století

Popelky ve sklepě. Příběh Gertrudy Milerské Lachsové z Třince, její sestry Hanne, matky Heleny a otce Ferdinanda

Příběhy 20. století

Popelky ve sklepě. Příběh Gertrudy Milerské Lachsové z Třince, její sestry Hanne, matky Heleny a otce Ferdinanda
Gertruda Milerská se sestrou Hanne na konci 30. let

Plus

V roce 1954 vyšel v podnikových novinách Třineckých železáren článek, v němž se psalo o pracovnících – sportovcích, kteří „plní vzorně své povinnosti, a proto je můžeme dát jako dobrý příklad všem ostatním členům našeho Sokola. Soudružce Gertrudě Lachsové je 19 let. Je krajskou přebornicí v kajakářství, získala i titul okresní přebornice v lyžařství v běhu na 6 km. Je oblíbena pro svou upřímnou povahu a kamarádského ducha.“
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Příběh Gertrudy Milerski, který za chvíli uslyšíte, vyšel na světlo asi před 15 lety. Paní Milevska o svých osudech za nacismu veřejně nemluvil a teprve ve vysokém věku dala na radu manžela sepsal vzpomínky nazvané mým dětem a vnukům. Pak se u její rodinnou historii začali zajímat gymnaziální studenti, kteří roku 2009 zpracovali pro historickou soutěž Daniel. V roce 2018 vznikl v rámci studentského projektu příběhy našich sousedů, který organizuje paměť národa, o paní Milerská krátký film a ještě tu vynikající práce, kterou o ní a o další třinecké rodině Eichlerových napsala studentka třineckého gymnázia Johanna Szpyrcová. To všechno tu uvádím jako pozoruhodný protiargument vůči občasným nespravedlivým steskům, že dnešní mladí lidé nic zajímavého nedělají a ničím důležitým se nezabývají. I díky nim příběh paní Müllerové natočili naši kolegové z Ostravy Tomáš Netočný a Petra Sasínová. I díky nim vznikl tento pořad. Gertruda Milerská prožila spolu se svou sestrou Hané asi šest let v úkrytu, převážně ve sklepě. Podle norimberských zákonů byly poloviční židovky, ukrývala je maminka. Ale o tom už pojednávají dnešní příběhy 20. století, jimiž vás provází. A Adam Drda.

  • Gertruda Milerská se narodila jako Laxová v Třinci 26. ledna 1933. Její starší sestra Hané přišla na svět v červenci 1931 v Karviné. Otec byl Žid, matka křesťanka.

Více z pořadu