Příběhy 20. století

Opil se, bloudil a pak usnul v trávě. Probudila ho pohraniční stráž – a málem ho umlátila

Příběhy 20. století

Opil se, bloudil a pak usnul v trávě. Probudila ho pohraniční stráž – a málem ho umlátila
Alexander Feuerstein

Plus

Židovský mladík Alexander Feuerstein zůstal po 2. světové válce sám. Nacisté zavraždili jeho rodiče, šest jeho sourozenců a celé jejich rodiny. Aby zapomněl, všechno v rodné vesnici na východním Slovensku, v Koromli, prodal – statek i obchůdek. Chtěl odejít do rodící se nové země – Izraele. Putoval však do komunistického kriminálu.
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.

  • Praze na Vinohradech žil v jednom skromně zařízeném bytě devadesátiletý Alexandr. Spojil čtyři. Když ho náš spolupracovník z Post Bellum Vlasta Janík navštívil, což bylo v roce 2008, měl Alexandr krátce po svatbě. Tento starý mládenec se oženil v Izraeli v Jeruzalémě doslova na stará kolena. Vzala si ho o zhruba 30 let mladší, nesmírně milá a starostlivá prof. matematiky, která se s ním seznámila v Praze na židovské obci. Alexandra si oblíbila, naslouchala jeho příběhu, který zasáhl. Starala se o něj až do jeho smrti před pár lety. Po Alexandrovi zůstaly vzpomínky, které jsme uložili na paměti národa. Zajímá-li vás jo celé vyprávění, není nic jednoduššího, než si ho z internetové sbírky třikrát w paměť národa. CZ stáhnout, a to včetně fotografií a textů. Nyní tedy vyslechněte část toho příběhu. Nutno říci, že Alexandr o svém životě málokdy někomu vyprávěl, ale protože jsme byli doporučení, vyšel nám vstříc. I přesto, že byl Alexandr v 90 letech docela vitální. Po zhruba hodině a půl Vlasta Janík natáčení ukončil. Alexandr byl zjevně unavený.

  • Že mám rozhovor, by se měla odvíjet. Už bychom se měli představit. Tak i rodiny. Pocházíte a jakkoli jste měl sourozenců, kde jste se narodil? Co jste dělal, byste nešlo. Sice začala válka a co jste dělal prostě po válce a dotáhl to vlastně až do současnosti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají