Příběhy 20. století

Nacisté věznili tříletou dívku, její rodiče popravili. Výjimečný příběh zdokumentovali žáci z 8. třídy

Příběhy 20. století

Nacisté věznili tříletou dívku, její rodiče popravili. Výjimečný příběh zdokumentovali žáci z 8. třídy
Alena Staňková s maminkou v roce 1942

Plus

Třicetiletí rodiče Vyhnisovi navštěvovali Sokol, kde se dali dohromady s protinacistickými odbojáři. Gestapo je v roce 1942 pozatýkalo a zavraždilo. Zůstala po nich tříletá holčička Alenka. Dnes třiaosmdesátiletou Alenu Staňkovou navštívila pětičlenná skupina žáků z osmé třídy základní školy Špitálská z Prahy 9.
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny i zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.

  • A základní a střední školy v této zemi chodí skoro milion a půl dětí, z toho asi tak 400000 na druhý stupeň a 460000 na střední. To už nejsou děti. Svět by se jím, který měl představovat takový, jaký skutečně pestrý, rozmanitý, v mnoha ohledech velmi složitý. Teenagery zajímají a baví různé příběhy, rádi čtou komiksy podle skutečných událostí, sledují na sociálních sítích lidi, co se umí zajímavě svěřit, co se jim kdy v životě přihodilo. Zajímají je životní detaily, různé pohledy a životní zkušenosti, pakliže jim je umíte vyprávět autenticky a srozumitelně. Dějepis, který se obvykle na základkách na druhém stupni učí, začíná pravěkem. Představují se praví k zvířata, nejstarší lidské společnosti a civilizace a pak chronologicky od dob velkého stěhování až po období renezance. Teprve v deváté třídě se před žáky zmítanými pubertou otevírají moderní dějiny od první světové války až po současnost. Tedy záleží na šikovnosti učitele, kam se s dětmi dostane a hlavně jak a o čem s nimi mluví. Jak jim drama 20. století představí jen hrstka žáků, tedy v poměru k celkovému počtu osmáků a deváťáků, má možnost zúčastnit se během školního roku projektu paměti národa.

  • Příběhy našich sousedů.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají