Příběhy 20. století
„Jsem zdravý,“ řekl šestnáctiletý kluk Mengelemu a zázrakem přežil Osvětim. Příběh Jiřího Bradyho
Příběhy 20. století
![Zleva Hana Bradyová, sestřenice Alena Metzlová, Jiří Brady a sestřenice Nora Metzlová Hermanová](/sites/default/files/styles/detail/public/rapi/2025-01/da234cbd00b799e609e17c323fe9925f.jpg?h=0869f865&itok=WdUlUhnh)
Plus
Před šesti lety zemřel Jiří Brady. Jestlipak si vzpomínáte na kdysi nejslavnějšího přeživšího holokaustu? Nechtěně ho proslavil prezident Miloš Zeman. Brady přicestoval do Česka v posledním říjnovém týdnu roku 2016 a věnoval tehdy více než dvě hodiny Paměti národa. Díky tomu vznikl unikátní záznam jeho vyprávění. Brady za války přežil Terezín a Osvětim, před komunistickým režimem po roce 1948 utekl až do kanadského Toronta.
Mikuláš Kroupa
Přepis epizody
-
Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období a chvíle velkých činů.
-
Vzpomněl jsem si na Jiřího Bradyho v 91 letech zemřel právě v lednu roku 2019. Nevím, jestli si pamatujete na tohoto drobného starého muže. Kdysi už je to překvapivě 10 let, se stal zcela nechtěně obrovskou celebritou. Na každém kroku obletovaly novináři a veřejnost, jakoby se jednalo o nějakou světovou rockovou nebo hollywoodskou star. Žil v Kanadě a přijel do Prahy v říjnu 2016. Díky Danielu Hermanovi jsme měli možnost s ním asi dvě hodiny natáčet ve studiu paměti národa. Připomeňme si ve stručnosti kauzu Brady. V roce 2016 v říjnu oznámil synovec Bradyho, tehdejší ministr kultury Daniel Herman naprosto šokující zprávu, že prezident Miloš Zeman neudělí státní vyznamenání Jiřímu Bradymu kvůli Hermanově setkání s dalajlámou. Zeman tedy prý splnil své výslovné vyhrožování.
-
Jiří Brady, přeživší holokaustu, byl ten rok navržen na státní vyznamenání a následně mu hradní protokolář Forejt údajně telefonoval do Kanady s informacemi o plánovaném vyznamenání. Následně se ministr kultury Herman setkal s dalajlámou a Brady se na seznamu vyznamenaných už neobjevil. Chování Hradu vyvolalo bouřlivé reakce v české společnosti. Protestovali osobnosti i občané. Hovořilo se o tom v médiích i na sociálních sítích, konaly se demonstrace, denně vycházely články o kauze nejen v českých, ale i zahraničních médií. O kauze psali například Reuters, Jeruzalém pouze The New York Times a další. Jiří Brady byl ve skutečnosti skromný, velmi laskavý a pozorný muž, tiše vyprávějící. Jsem tam drmolící, protože se mu pletla do češtiny angličtina, která se mu stala druhým mateřským jazykem. Většinu života právě prožil v kanadském Torontu. Od mikrofonu vás tímto pozoruhodným příběhem provází Mikuláš Kroupa.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Cestovatel Miloslav Stingl: Výsledkem mých cest jsou vzpomínky, ne věci
Apetýt
-
„Lidé se ode mne odvraceli. A protože vím, jaké to je, snažím se vždycky pomoct,“ říkal Jiří Brady
Příběhy 20. století
-
Uzbeci stále uctívají svého komunistického tajemníka
Zápisník zahraničních zpravodajů
-
Lyžařská legenda Bohumil Hanč. Emmerich Rath byl kvůli svému původu z příběhu vymazán, říká Hodan
Host Radiožurnálu
-
Jedna noc, 3792 mrtvých. 80 let od největší masové vraždy československých občanů
Historie Plus
-
Magazín Vertikály o rezignaci hlavy anglikánské církve
Vertikála
-
O památníky obětem první i druhé světové války v Černovicích se zasloužili dědeček a vnuk
Příběhy z Vysočiny
-
Michail Sergejevič Gorbačov. Muž, který se z prostých poměrů vyšplhal až na nejvyšší post
Příběhy z kalendáře
-
Válečný rok 1941. Rozhlas vysílal o otevření východní fronty, fotbalových utkáních i opravě památek
Archiv Plus