Příběhy 20. století

Cesta zpátky. Příběh Evy Ledererové Balíkové rozené Beständigové, která utekla z pochodu smrti

Příběhy 20. století

Cesta zpátky. Příběh Evy Ledererové Balíkové rozené Beständigové, která utekla z pochodu smrti
Eva Ledererová Balíková v roce 1945

Plus

Koncem ledna 1945 vystoupily z vlaku na Denisově nádraží v Praze dvě dívky. Jmenovaly se Eva a Líza a přijely z Mladé Boleslavi. Pocházely z českých židovských rodin, které v té době už neexistovaly, utekly z tzv. evakuačního pochodu z pracovního (likvidačního) tábora Christianstadt, vlakvedoucí je cestou skrýval v prostoru pro zavazadla. V Praze se musely schovat, ale nevěděly, kam jít, nebo aspoň ne s jistotou: měly pouze adresu cizí ženy, kterou jim dala spoluvězenkyně.
Adam Drda, Andrea Jelínková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Dnešní příběhy se nevztahují k výročí nějaké události, k osobnímu jubileu ani k smutné příležitosti, tedy k úmrtí některého z lidí, s nimiž jsme natáčeli interview pro ČRo na paměť národa. Vztahují se k holokaustu a také k tématům uprchlíků, útěků a pomoci bližním. Jejich tématem je cesta zpátky. Řekne-li se o někom, že přežil Osvětim, velmi často už se nepopisuje, co takového člověka po vyváznutí z vyhlazovacího centra už věc ještě čekalo. Deportace do pracovního tábora pak v zimě 944 až pět tzv. evakuace před frontou. Dlouhý pochod, který 1000 lidí nepřežili. Někdy útěku a skrývání se s nejistým koncem. Vzpomínat budou dnes dvě ženy Eva Baláková a Eva Erbenová. Pořadem vás provází Adam Drda. Za spolupráci děkuji Andreje Jelínkové, jejíž hlas občas uslyšíte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají