Podhoubí

Kryštof Stupka: Každý rok potřebujeme novou Paříž. Lidská práva a špionáž na COP27 zastínily klima

Podhoubí

Kryštof Stupka: Každý rok potřebujeme novou Paříž. Lidská práva a špionáž na COP27 zastínily klima
Kdyštof Stupka

Radio Wave

Kryštof Stupka studoval na Pařížském institutu politických věd Sciences Po se zaměřením na evropské právo a lidská práva a je mladým delegátem pro OSN za Českou republiku. Tenhle program má skrze delegáty přibližovat mladým lidem, co se děje v OSN a naopak vnášet do této organizace hlas mladých. Právě díky tomuto programu se Kryštof letos podíval na COP27, který proběhl v listopadu v egyptském Sharm El Sheikhu.
Ondřej Šebestík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podhoubí magazín, který prorůstá vším živým i neživým. Prostor pro přírodu, ekologická témata a udržitelnou budoucnost. To je útěk do divočiny Ondry Šebestíka na rádiových Johannes s médii. S hercem jste jak slunci televize. Jenže on ve své mužské a Syriza. A garantuji je teplo, je pól, den s obranným silám a ony a Tunisanem k tanci a konference ve jsou ta nudná setkání odborníků a odbornic, na kterých se dlouze hovoří. A taky, jak se říká česky ne tvorbu, je.

  • O Hilde bych ho zvu i k ceně. Tento účel. A dnes vyjel jsem já. Není to jen lidé z Albánců a globální klimatická politika má taky svoji konferenci. Říká se jí kop. Anglická zkratka c OP znamená konference o vpád, jíst a tím párty se myslí zástupců států sdružených v OSN. 27. kop proběhl letos v Egyptě v Sharm El Sheikhu. Trval přes 14 dnů a kromě dalších asi 44000 vyjednavačů se ho zúčastnil i mladý dvacetičtyřletý delegát pro OSN za Česko Kryštof Stupka. Kryštofe, ty jsi byl zástupcem Česka jako Ewan Just delegace na Kopu 27 v Egyptě. Co to znamená být mladým delegátem při OSN? Jak jsou role takových delegátů na těchto summitech?

  • No a mladý delegáti do OSN a program, který funguje už asi osmým rokem pod záštitou nebo vlastně jako podklad financí, ministerstvo školství, ministerstvo zahraničních věcí a česky rady dětí a mládeže. Ten program má vlastně jako dvě roviny něj ten způsobem se bere za cíl, aby skrz teda říkáte, přibližoval mladým lidem to, co se děje v OSN, ale na druhou stranu vlastně taky a přibližoval ty názory mladých lidí těm lidem, který v OSN, který v OSN sedí. A z toho důvodu vznikl tento program. No a v rámci toho programu a já jsem vlastně byl v Ženevě, v New Yorku a teď teda je v Egyptě. Naštěstí teda ne mořidla 93 a mohli jsme aspoň na cestu tam vlastně jako už se ta letadla a letět a delegaci pana premiéra Alexandra vlastně dorazili a úplně nevěděli, co s námi na začátku. Ale vlastně mně přišlo nejlepší jednotlivci, který mě opravdu potěšila, bylo to, jak vlastně a s postupem času nastat jako a česká delegace a především teda pan náměstek Dusík a pan poradce, ne kostel a pan poradce. Borci. Jak nás vlastně nějakým způsobem začlenili do těch Kodet Francii a do toho do těch negociací, který tam probíhal.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají