Podhoubí

Bývalý šéf UN Environment: Na extrémní počasí si musíme zvyknout. Dobře, že mladí lidé stávkují

Podhoubí

Bývalý šéf UN Environment: Na extrémní počasí si musíme zvyknout. Dobře, že mladí lidé stávkují
Svein Tveitdal,  bývalý šéf environmentálního programu OSN

Radio Wave

Světová média v průběhu srpna informovala o pětisetletém suchu, které zasáhlo Evropu. V Itálii měří rekordně nízké průtoky na Pádu, ve Francii na řece Loira, Británie má nově historický teplotní rekord 40.3°C. V Česku jsme hasili největší požár v historii země a ve zbytku Evropy shořela plocha o velikosti jedné pětiny Belgie. Jak tohle výjimečně horké léto hodnotí bývalý šéf environmentálního programu OSN Svein Tveitdal, ptal jsem se v Podhoubí.
Ondřej Šebestík

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Podhoubí magazín, který prorůstá vším živým i neživým. Prostor pro přírodu, ekologická témata a udržitelnou budoucnost. To je útěk do divočiny Ondry Šebestíka na rádiových do kin b karty a lézt. A byla jsme. Ivan řadí, až se jde o jedno a demence svými národa. Tu debatu je někdy PCR icing. A i když vidí u Erste management i jiný lak, bodyguarda ztrácí dva cm vody za den, rýn je na polovině svého běžného průtoku. Dopravní lodě musely snížit množství nákladu na čtvrtinu. 13 řek v Anglii je na svém historickém minimu. Požáry v Evropě spálili plochu velkou jako je pětina Belgie. Extrémní vlny veder. Británie naměřila historický rekord 40,3 °C. V Itálii i Anglii platí omezení užívání vody atd. to je jen zlomek titulků světových médií, které se týkají extrémních výkyvů počasí, sucha a požárů, které Evropa toto léto zažila.

  • I zmije zvykne. A dva muži, jeden z nich hovořil náš není had by nám přece říct. A jak vedou nad bych vlaječce. Nakonec druhý mazaný byl, do kterého si našla shoda Filip s Itálií.

  • To šlo o výjimečné léto. Jak souvisí 500 let a sucho s klimatickou změnou? Co máme očekávat v zimě? Tyto a další otázky jsem položil v rozhovoru bývalému šéfovi environmentálního programu OSN. Svým být dál vy, který si můžete poslechnout v dnešním podhoubí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají