Vinohradská 12

Vězeň gulagu, válečný veterán, aktér masakru židovských partyzánů. Zapomenutý příběh očima historika

Vinohradská 12

Vězeň gulagu, válečný veterán, aktér masakru židovských partyzánů. Zapomenutý příběh očima historika
Na slovensko-polských hranicích na karpatsko-dukelskou operaci nezapomněli

Plus

Pátrání po osudech Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu přivedlo historika na stopu nepotrestané vraždy deseti neozbrojených židovských odbojářů na Slovensku v roce 1944. Jaký byl příběh Michala Krecula? Hostem Vinohradské 12 je historik Ústavu pro studium totalitních režimů Adam Hradilek.
Barbora Sochorová, Dominika Kubištová, Lenka Kabrhelová

Editace: Barbora Sochorová
Rešerše: Dominika Kubištová
Zvukový mistr: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pátrání po osudech Čechoslováků vězněných v Sovětském svazu před osmi desítkami let přineslo nečekaný objev. Historik Adam Hradilek z Ústavu pro studium totalitních režimů zdokumentoval životní příběh, který ho dovedl až k nikdy nepotrestané vraždě 10 neozbrojených židovských odbojářů na Slovensku v roce 1944. Jaký byl osud Čechoslováka Michala Króla? Čím se vymyká jiným popsaným případům lidí uvězněných sovětskou tajnou službou v gulazích? A co nám příběh prozrazuje? O tom, jak jsme schopni reflektovat rozporuplné osobní historie, které ovlivnily zásadní dějinné události 20. století. Je pátek 28. ledna. Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12. Zpravodajský podcast ČRo.

  • Adam Hradílek, historik z Ústavu pro studium totalitních režimů. Ahoj, Adame. Ahoj. Adame. Ty se zabýváš pátráním po osudech Čechoslováků zavlečených do Sovětského svazu. A jeden takový příběh tě dovedlo až skoro zapomenutému zločinu, který se odehrál na konci druhé světové války v Nízkých Tatrách na Slovensku. Dá se na úvod říct, čím je tento příběh výjimečný?

  • Výjimečný je zejména tím, že ten hlavní protagonista ono příběhů Michal Kracík, kterému je 98, Látal stále žije, žije v Kanadě a je jedním z posledních žijících pamětníků gulagů původem z Československa. Zároveň je zajímavý tím, že my jsme o něm ještě před několika měsíci nevěděli, oč se tímto tématem zabývám od roku 2006 a s kolegy z Ústavu pro studium totalitních režimů od roku 2008 sbíráme nejen rozhovory, ale i z domácích archivů dokumenty od roku 2011 % na Ukrajině, archivech, které se dotýkají těch represí Čechoslováků Sovětském svazu i k Ruské federaci ve spolupráci s občanským sdružením memoriál. Je to zároveň výjimečné v tom, kam nás to pátrání po jeho osudu zavedlo. Dospěli jsme k nečekanému objevu, a to sice zapomenuté vraždy v Nízkých Tatrách koncem války v roce 1944.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají