Peníze a vliv
Žádný hazard, ale konec praxe z dob Rakouska-Uherska. Ministerstvo hájí reformu antimonopolního úřadu
Peníze a vliv
Plus
Vláda by měla během září projednat návrh reformy přezkumu veřejných zakázek. Změnit by se tak mělo fungování Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kam dohled nad veřejnými zakázkami spadá. „Je to revoluční hazard,“ tvrdí šéf úřadu Petr Mlsna. Autorka reformy z ministerstva pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová naopak v pořadu Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus popisuje změny, které mají celý systém výrazně zrychlit.
Jana Klímová
Přepis epizody
-
Přezkum velkých veřejných zakázek se má zrychlit, zjednodušit a ušetřit firmám miliardy. Počítá s tím návrh reformy antimonopolního úřadu, který připravilo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle šéfa úřadu Petra Mlsny je ale reforma nebezpečný hazard, který může trh spíš poškodit. Velké výhrady má i Nejvyšší správní soud. O co tedy ministerstvu jde? A bude tentokrát změna opravdu k lepšímu? Zeptám se na to vrchní ředitelky sekce veřejného investování na Ministerstvu pro místní rozvoj Leony Gergelové. Štajgrová. Příjemný poslech přeje Jana Klímová.
-
Peníze a vliv.
-
Úsek dálnice D11 z Trutnova na hranici s Polskem měla původně začít stavět firma buď Imex už loni, jenže proti jejímu výběru ve veřejném tendru za 11 miliard korun se odvolal konkurent, projekt se zastavil a místo stavby dálnice se už tři čtvrtě roku hraje ping-pong mezi zadavatelem, firmami a antimonopolním úřadem. Zrychlit přezkum právě takových veřejných zakázek jedním z cílů návrhy reformy z dílny ministerstva pro místní rozvoj. Cestou má být například zrušení dvoustupňového projednávání sporů kolem zakázek u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Nově by se rozhodovalo rovnou, tedy jednou. Pravomoce předsedy úřadu by navíc měl převzít tříčlenný senát nově vzniklé rady pro veřejné zakázky. Podle šéfa úřadu Petra Mlsny to přinese na trh chaos. Dosavadní autokratické rozhodování je podle něj naopak výhodou.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Reakce na antibyrokratický zákon jsou zatím opatrné, připouští jeho autor
Peníze a vliv
-
Plošné přidávání má víc negativ než pozitiv, tvrdí ekonom Hnát
Osobnost Plus
-
Ekonom Janský: Státní rozpočet je jen účetnictví, chybí mu cíle
Chyba systému
-
Rozhoduji jen půl procenta zakázek. Nemám moc reformu ÚOHS blokovat, tvrdí předseda úřadu Mlsna
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Ekonom: Děláme ze vzdělávání Velkou pardubickou. Přijímačky netestují znalosti, ale distribuují žáky
Řečí peněz
-
David Klimeš: Za všechno mohou média
Názory a argumenty
-
Politolog Just: „Slíbili jsme, že ozdravíme, tak ozdravíme.“ S vysvětlováním se ale vláda neobtěžuje
Jak to vidí...
-
Ulice pro lidi. Jak překreslit města?
Vinohradská 12
-
Třetí penzijní pilíř nefunguje, stát by měl motivovat mladé lidi a omezit poplatky, tvrdí sociolog
Život k nezaplacení