Peníze a vliv

Na soláry si počkáte i půl roku. Některé firmy si nabraly práci na sedm let dopředu

Peníze a vliv

Na soláry si počkáte i půl roku. Některé firmy si nabraly práci na sedm let dopředu
Radim Černý

Plus

Zájemci o vlastní fotovoltaiku by si měli prověřit firmu, která jim instalaci a obvykle i vyřízení veškerých formalit nabízí. „Doporučoval bych podívat se na to, jak dlouho je firma na trhu, jaké má recenze na internetu, protože tam se lidé rádi podělí o skutečnou zkušenost. Zeptal bych se, kolik má firma zaměstnanců,“ radí Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky, který sdružuje montážní firmy v tomto oboru.
Antonín Viktora, Jana Klímová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Česko zažívá po 12 letech druhý solární boom. Energetické firmy loni přijali téměř pětinásobek žádostí o připojení solárních elektráren do sítí. Pokud by se všechny postavili, jejich výkon by odpovídal 10 novým blokům jaderné elektrárny Temelín. A solární horečka bude podle energetiků pokračovat i letos. Důvodem je snaha lidí a firem snížit si vlastní výrobou účty za elektřinu a také možnost čerpat dotace. Vyplatí se to a jaký to bude mít dopad na spolehlivost a elektrických sítí? Téma pro dnešní pořad. Mluvit v něm budeme s předsedou Cechu akumulace a fotovoltaiky, ale všem hradeckým a místopředsedou představenstva ČEZ Distribuce Radimem černým. Od mikrofonu zdraví Jana Klímová peníze a vliv.

  • Nové solární elektrárny na minimálně 100000 střech do roku 2025. Tento slib napsala vláda Petra Fialy do svého programového prohlášení. Za pouhý jeden rok už má zhruba z půlky splněno. Zájem o fotovoltaiku vybudilo prudké zdražení energií a také investiční dotace. O ně z programu Nová zelená úsporám loni požádalo 53000 majitelů rodinných domů. Další čerpají firmy z modernizačního fondu. Do panelů na střechách masivně investuje například zemědělské družstvo v Klapém na Litoměřicku, kde natáčela reportérka Lucie Heyzlová.

  • Kromě bučení krav se v těchto dnech z kravína v Klapém ozývají i vrtačky. Na jeho plechové střechy totiž specializovaná firma montuje solární panely. Děláme to jsem a děláme to na tu budovu, která je tady vedle toho, kde jsou teď.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají