Osobnost Plus

První obětí války je vždy pravda, míní psychiatr Vevera

Osobnost Plus

První obětí války je vždy pravda, míní psychiatr Vevera
Jan Vevera

Plus

Pracoval v armádě s vojáky, kteří se účastnili prvních vojenských střetnutí Ruska a Ukrajiny v roce 2014 a 2015. O nynějším stavu jejich mysli lze podle bývalého vojenského psychiatra Jana Vevery ale pouze spekulovat. „První obětí války je pravda. Nejsme však zcela odkázáni jenom na to, že nemáme věřit novinám, musíme používat vlastní rozum,“ myslí si.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Frustrace, touha po pomstě, odlidštění protivníků, poslušnost k autoritám. To jsou podle mého hosta jen některé prvky mixu, na jehož konci mohou stát válečné zločiny proti lidskosti. A dodává mnohém brutální zločiny jsou dílem obyčejných lidí, kteří jsou vystaveni tlaku okolností. Přednosta psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, bývalý vojenský psychiatr a účastník zahraničních vojenských misí Jan Vevera. Mým dnešním hostem. Vítejte.

  • Děkuji za pozvání. Dobrý den.

  • Hezký den také přeji. Samozřejmě Barbora Tachecí teď měla být znělka, ale protože nám to spadlo, ten systém, myslím, tak znělka není a jedeme, jakoby se nic nestalo. Pane doktore.

Více z pořadu