Osobnost Plus

Konvalinka k omikronu: Na šampaňské to není, ale důvod k optimismu je. I tak je třeba se připravit

Osobnost Plus

Konvalinka k omikronu: Na šampaňské to není, ale důvod k optimismu je. I tak je třeba se připravit
Jan Konvalinka

Plus

Nejnovější studie vědců z britských univerzit naznačují, že je riziko hospitalizace u pacientů nakažených omikronem o desítky procent nižší než u delty. Podle expertů z londýnské Imperial College o 40 procent, podle studie edinburské univerzity až o dvě třetiny. „Máme důvody k optimismu, ale neměly by nám bránit připravit se na to nejhorší,“ reaguje biochemik Jan Konvalinka. „Není to na otevírání šampaňského. Aspoň zatím,“ dodává.
Barbora Tachecí

Biochemik prorektor UK pro vědu a výzkum a vedoucí výzkumné skupiny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR Jan Konvalinka odpovídá i na vaše otázky. Pošlete nám své dotazy související s novým typem koronaviru na e-mailovou adresu plus.koronavirus@rozhlas.cz.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lidí nakažených variantou omikron je o 40 % nižší pravděpodobnost, že budou muset být hospitalizováni, než ho nákazy variantou delta, uvedli ve včera večer zveřejněné studii vědci z Královské univerzity v Londýně. Studie edinburské univerzity, která vycházela ze zdravotních záznamů skoro pěti a půl milionu lidí ve Skotsku zjistila, že riziko hospitalizace je u omikronu dokonce o dvě třetiny nižší než u delty. Obě studie ještě čekají na odborné posouzení. Začíná koronavirus s Janem Konvalinkou. Vítejte.

  • Pane profesore.

  • Dobrý den a od mikrofonu ČRo Plus vám hezký čtvrtek přeje Barbora Tachecí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají