Osobnost Plus

Kde jsou další pacienti? Těžký průběh koronaviru musel plíce poškodit, ptá se chirurg Lischke. Vedl tým, který jako první u nás transplantoval plíce po covidu

Osobnost Plus

Kde jsou další pacienti? Těžký průběh koronaviru musel plíce poškodit, ptá se chirurg Lischke. Vedl tým, který jako první u nás transplantoval plíce po covidu
Robert Lischke, hrudní chirurg

Plus

Před osmi měsíci vedl český tým, který provedl první transplantaci plic zničených covidem. Přestože pacient zemřel, zákrok chirurg Robert Lischke hodnotí kladně. „Pacient byl 199 dnů na mimotělní podpoře, to je extrémně dlouho. Samotná transplantace proběhla dobře. Bohužel asi za šest měsíců došlo ke komplikacím, které ale nesouvisely se zákrokem,“ popisuje přednosta třetí chirurgické kliniky První lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.
Barbora Tachecí

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vedl tým, který provedl historicky první transplantaci plic zničených koronavirem SARS-CoV-2 v Česku. Stalo se v nemocnici v Motole před osmi měsíci. Výjimečnost této operaci je v tom, že je to zcela nová diagnóza a zkušenosti jsou tedy velmi malé, pravil na adresu zákroku prof. Robert Liška, přednosta třetí chirurgické kliniky první lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Vítejte u nás. Dobrý den, pane dobrý den. Moc děkuji za pozvání.

  • A od mikrofonu ČRo Plus hezký den přeje taky Barbora Tachecí.

  • Takže jak jsem už zmínila, po tom prvním zákroku po koronaviru v pokud jde o transplantace plic, samozřejmě už je to zhruba osm měsíců a pacient nedopadl příliš šťastně. Je to tak?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají