Osobnost Plus

Čína vs. Tchaj-wan? Zatím jde o přetahování. Všichni vědí, co by se stalo, kdyby jen jednomu povolily nervy, říká japanolog Sýkora

Osobnost Plus

Čína vs. Tchaj-wan? Zatím jde o přetahování. Všichni vědí, co by se stalo, kdyby jen jednomu povolily nervy, říká japanolog Sýkora
Jan Sýkora, japanolog

Plus

„Domnívám se, že nebezpečí otevřeného konfliktu bezprostředně nehrozí,“ komentuje japanolog Jan Sýkora čínské vojenské manévry kolem Tchaj-wanu a nedávné prohlášení KLDR za jadernou mocnost, která nebude vyjednávat o odzbrojení. Sýkora zároveň upozorňuje, že není bezpečnostním analytikem a napětí musíme chápat v kontextu dalších událostí, což byla návštěva nejvyšších amerických politiků na Tchaj-wanu. To prý Číňané nemohli nechat jen tak.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už má slovo Lucie Vopálenská. Začíná pořad osobnost. Plus.

  • Dobrý den přeji. Nejen na Ukrajině, ale také v Japonsku se tento týden děly a dějí věci. Nejenže tam dorazil tajfun a po tropické bouři na Madonnu zůstalo v zemi přes 100000 domácností bez proudu, ale japonská vláda začala včera intervenovat na devizových trzích na obranu domácí měny, která by trvale oslabuje k USD. Za poslední rok ztratila asi 30 % hodnoty. Země se chystá na státní pohřeb expremiéra Šinzó Abeho, který byl zavražděn zavražděn na začátku července. Klesá popularita současného premiéra Cassidy. No a to vše se odehrává na pozadí velkého napětí kolem Tchaj-wanu a nové jaderné mocnosti KLDR.

  • Hostem dnešní osobnosti. Plus je proto ekonom a japanolog, od letoška také nositel Řádu vycházejícího slunce se zlatými paprsky a rozetou, člen celé řady redakčních rad i mezinárodních bodů vědeckých časopisů. Doc. Ing. Jan Sýkora z ústavu je asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vítejte. Dobrý den.

Více z pořadu