Online Plus

Zpravodajství nezajímá stejné procento lidí, kolik jich nechodí volit. Nejsou to ti samí lidé, ale může tam být velký překryv, míní novinář Petr Koubský

Online Plus

Zpravodajství nezajímá stejné procento lidí, kolik jich nechodí volit. Nejsou to ti samí lidé, ale může tam být velký překryv, míní novinář Petr Koubský
Zákulisí zpravodajství RTVS

Plus

Nadační fond nezávislé žurnalistiky a dobrovolnická organizace Česko.Digital vyvinuly dva nástroje, které mají lidi přitáhnout ke zpravodajství. Průzkumy totiž ukázaly, že se o dění kolem sebe nezajímá až 40 procent z nás. „Část společnosti v jakémkoli věkovému profilu vždy bude víceméně lhostejná k tomu, co se kolem nich odehrává. Zajímají je prostě jiné věci,“ komentuje Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Doručování nákupů drony ve Spojených státech. Počty studentů a studentek IT oborů na českých vysokých školách, pomůcky pro přilákání lidí ke zpravodajství nebo stoupající spotřeba mobilních dat. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • Já samozřejmě na dálku. Přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Objem dat, která přineseme přes mobilní sítě, stoupá. Vyplývá to z výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu za loňský rok. Podle jeho odhadů Češi v roce 2021 v mobilech přenesli přes 580 GB dat, což je meziroční nárůst o 53 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu přitom dosáhla hodnoty dvě desetin GB, což je meziroční nárůst o 44 %. Jde o důsledek toho, že mobilní operátoři v posledních letech navýšili množství dat ve svých tarifech. Díky tomu také klesá průměrná jednotková cena za jeden megabajt skutečně přenesených dat, která za posledních pět a půl roku klesla o skoro 80 %. Pokud se ale na ceny podíváme optikou porovnání tzv. spotřebních košů, tedy definovaných balíčků, minut, SMS a dat, je situace přece jenom trochu jiná. U některých, zejména u těch s větším množstvím dat, průměrné ceny podle ČTÚ klesly, u jiných naopak stouply. Petře, otázka toho, jestli máme nebo nemáme drahá mobilní data, to je věc, která se řeší opravdu celou řadu let už v ČR. Když se podíváš teď na ta čísla, která jsem tady říkal z výroční zprávy Českého telekomunikačního úřadu za rok 2021. Jak odpověď bys na tu otázku dal? Máme drahá data, nebo ne?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají