Online Plus

WhatsApp chce sdílet data o uživatelích s Facebookem

Online Plus

WhatsApp chce sdílet data o uživatelích s Facebookem
Online Plus

Plus

V České republice začíná fungovat bankovní identita. To jsou některá z témat magazínu  Online Plus, který přináší novinky ze světa nových médií. K poslechu zve autor pořadu David Slížek, šéfredaktor serveru Lupa.cz.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • WhatsApp chce sdílet data o uživatelích s Facebookem v síťových zařízeních z XL už jsou zadní vrátka. Donald Trump přišel o účty na Facebooku a Instagramu a v Česku začíná fungovat bankovní identita. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek on-line. Plus a jako vždy na to nejsem sám. Na druhé straně pomyslného stolu u vzdáleného mikrofonu na dálku vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj. Petře. Ahoj. Davide. My spolu také dnes probereme některé události, které přinesly uplynulé dny.

  • S novým rokem začalo v Česku fungovat přihlašování ke službám státu přes bankovní identitu, zatím ovšem jen omezeně. Tuto možnost spustili zatím dvě banky ČSOB a Česká spořitelna. Ani u nich jí ale zatím nemohou používat všichni zákazníci. Banky totiž postupně ověřují identity všech svých klientů v základních registrech a vzhledem k tomu, že jde o několik milionů lidí, celý proces ještě několik týdnů potrvá. Bankovní identitu si uživatelé mohou zapnout v internetovém bankovnictví a mohou se pak jejím prostřednictvím přihlašovat například na portál občana nebo k datovým schránkám. Do budoucna se počítá také s tím, že se bankovní identita bude dát používat k přihlašování k službám soukromých subjektů, například e-shopů. V únoru má bankovní identitu spustit také Komerční banka a následně se na ni chystají i další bankovní domy v Česku. Ke službám eGovernmentu se mohou uživatelé přihlašovat kromě elektronické občanky a nově tedy bankovní identity také čipovou kartou od první certifikační autority anebo přihlášením přes moje ID sdružení CZ. Nic. Petře, o bankovní identitě jsme tady mluvili několikrát. Teď tedy od nového roku, od 1. 1. 2 banky začaly aspoň některým svým zákazníkům tedy nabízet tu možnost zřídit si bankovní identitu a pak se přes ni připojovat teď například k tomu portálu občana, což je taková brána do služeb eGovernmentu. Zatím tedy, jak jsem říkal v tom úvodu, se to netýká úplně všech klientů. Například Česká spořitelna má asi 1,7 nebo 1,9 milionů klientů a postupně ověřuje ty jejich identity v základních registrech. ČSOB u těch svých klientů to má podobné, ale několik desítek nebo možná už i stovek 1000 klientů už tu bankovní identitu používat může. My jsme se už tady několikrát bavili o tom, že by to mohlo přinést větší zájem lidí o právě služby eGovernmentu. Myslíš, že to opravdu nastane, že teď se začnou všichni houfně přihlašovat do portálu občana právě přes tu bankovní identitu?

  • Jedna věc je přihlašování přes bankovní identitu a druhá věc je důvod k tomu přihlašování. To znamená, že pokud nebude portál občana vybaven dostatečným množstvím služeb, které budou lidé potřebovat a které budou chtít tímto způsobem používat, tak se o bankovní identita no tom mnoho nezmění a zájem o eGovernment vzrůst. Na druhou stranu to bankovní identita je podle mě skoro nutno podmínka, aby vůbec se vytvořil prostor pro to používání. Povídali jsme si o tom a platí to pořád, že bankovní služby elektronické používá dnes skoro každý, že jsme na to zvyklí a že jim důvěřujeme. Takže přihlašovat se tímto způsobem i jinam se jeví jako přirozený monopol. To bordel s tím asi nebudou mít problém.

Více z pořadu