Online Plus

Uživatelé sociálních sítí své účty nedostatečně chrání

Online Plus

Uživatelé sociálních sítí své účty nedostatečně chrání
Sociální síť Facebook

Plus

Poradíme vám, jak jednoduše chránit svůj chytrý telefon. Dozvíte se, kdo z dezinformátorů o 5G sítích dostal anticenu Bludný balvan. A podíváme se na Facebook budoucnosti.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Facebooku se má stát med a Wales. Anticena bludný balvan putuje mimo jiné do Jeseníků. Před heknutím telefonu může ochránit i poměrně jednoduchá věc. A lidé na Twitteru stále málo chrání své účty. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás také dnes provází David Slížek.

  • On-line.

  • Ani dnes na to samozřejmě nebudu sám. To bych ani nezvládl. Na druhé straně internetu někde u jeho mikrofonu vítám na dálku mu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my se rovnou vrhneme na témata, která jsem právě avizoval. Jen 2,3 desetiny % účtů na Twitteru je chráněno dvoufaktorové autentizace. Z veřejně dostupných dokumentů Twitteru to vyčetl server. Byl i Pink computer. Dvoufaktorová autentizace je způsob, jak může uživatel ochránit svůj účet před tím, že mu někdo ukradne přístupové údaje a jeho účet plně ovládne. Kromě zadávání uživatelského jména a hesla musí při přihlášení zadat další kód. Ten mu může přijít v SMS zprávě, může vygenerovat specializovaná aplikace nebo se dá použít například hardwarová USB klíčenka. Z oněch dvou % účtů, které mají tuto ochranu na Twitteru zapnutou. Navíc drtivá většina využívá doručení bezpečnostního kódu přes SMS, což je nejméně bezpečná varianta. Petře, dvě %. A teď nejde o uživatelé opravdu, ale o účty. Takže nebudeme říkat, že jde o dvě % lidí, protože jeden člověk může mít třeba těch účtů více. Ale každopádně dvě % z účtů jenom chrání přihlášení na Twitteru dvoufaktorové autentizace. Mně to přijde až šokujícím způsobem nízké číslo. Proč vlastně podle tebe lidé dvoufaktorové autentizace nepoužívají? Třeba více?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají