Online Plus

Tesla vyvíjí robota podobného člověku

Online Plus

Tesla vyvíjí robota podobného člověku
Avatar robot FIM Bot se rodí pod rukama hradeckých vědců

Plus

Samsung dokáže na dálku zablokovat kradený chytrý televizor, v Česku vznikly servery parazitující na klasických médiích a Facebook se chystá na tuzemské volby. Připravil David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Americká Tesla vyvíjí robota podobného člověku. Samsung dokáže na dálku zablokovat kradený chytrý televizor. V Česku vznikly zpravodajské servery parazitující na klasických médiích a Facebook se chystá na tuzemské volby. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek on-line. Plus.

  • Já samozřejmě nebudu na to sám. Vítám na dálku u mikrofonu našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my spolu probereme některé události, které přinesly uplynulé dny. Sociální síť Facebook se chystá na sněmovní volby, které v Česku proběhnou na začátku října. Už teď začala více hlídat uživatelské účty a stránky kandidátů a zvýšila jejich ochranu před heknutím nebo napodobováním, oznámili na tiskové konferenci zástupci Facebooku. Vyzvali také správce oficiálních stránek politických stran a hnutí k nastavení dvoufaktorové autentizace přihlašování k jejich účtům. Pro politické strany také Facebook organizuje školení zaměřená na zabezpečení účtů sociální sítě, ale podle svých zástupců zatím nezaznamenala žádnou koordinovanou informační operaci zaměřenou na nadcházející volby v Česku. Facebook se také snaží snížit dosah falešných zpráv. Nemaže je, ale posouvá je na zdech uživatelů níž a při jejich sdílení varuje, že zpráva je podle nezávislého hodnocení nepravdivá. V ČR se na faktickém ověřování příspěvků podílí organizace demagog CZ a agentura AFP. Tvrzení politiků ale Facebook neověřuje. Petře, moc jsme se toho zatím nedozvěděli o tom, co tedy Facebook bude dělat kolem voleb v ČR. Kromě těch preventivních jaksi varování a doporučení, aby si správci stránek nastavili dvoufaktorové autentizace, což se dá doporučit rozhodně nejenom správcům strany, k politických stran, ale každému. Ale já bych se pozastavil u jedné věci, a to, že Facebook říká, že zatím nezaznamenal žádné informační operace cílené na české sněmovní volby. Myslíš, že něco takového ještě před volbami přijde?

  • Těžko říct. Záleží na tom, jak si, jak moc důležitá jsme země, jak moc bude zahraničí a ze strany těch, kdo podobné kampani provozují, ať je to kdokoli a odkudkoli zájem do těch voleb zasahovat. Poslední dobou samozřejmě je jasný trend, že volby se tímto způsobem manipulují. Možná, že i jenom jako výcvik, jak vy jako pokus, do jaké míry se to dá udělat. Čili já bych podobné tendence asi u nás jsem očekával a na druhou stranu nejsme tak dramatická země jako třeba Spojené státy, kde jde opravdu o hodně z celosvětového hlediska.

Více z pořadu