Online Plus

Teroristické hrozby, fake news a dezinformace na internetu

Online Plus

Teroristické hrozby, fake news a dezinformace na internetu
Fake news

Plus

Google definitivně prohrál spor s Evropskou unií o zneužívání svého postavení na trhu. Jak jsou v Česku pokryté mobilní sítí dálnice a železnice? Videím na Youtube už nebude možné dát palec dolů. S vědeckým redaktorem Deníku N Petrem Koubským o tom mluvil šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • YouTube už nebude ukazovat počty negativních reakcí uvidí. Za schvalování terorismu na internetu dostal český mladík podmínku. Dálnice a hlavní železniční koridory jsou podle ČTÚ dobře pokryty mobilním signálem. A Google prohrál důležitý souboj s Evropskou komisí. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek on-line. Plus já na dálku, přes internet vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my se rovnou vrhneme na některé události, které přinesly uplynulé dny. Pokuta ve výši 2,4 miliardy eur pro Google platí, rozhodl tribunál Soudního dvora EU. Sankci udělila firmě v roce 2017 Evropská komise za to, že Google na stránkách s výsledky vyhledávání nepovoleně upřednostňoval svou službu. Nákupy Google před konkurenčními srovnávače zboží. Odkazy na zboží ve své aplikaci ukazoval v boxu nadpřirozenými výsledky vyhledávání a vzhledem k tomu, že má ve vyhledávání v Evropě dominantní postavení, porušil tím podle Evropské komise pravidla hospodářské soutěže. Google po rozhodnutí musel podobu stránky změnit. Proti pokutě se ale zároveň odvolal Evropský soud teď jeho námitky téměř beze zbytku odmítl a pokutu potvrdil. Jak Google zvýhodňoval svůj vlastní srovnávač před konkurencí místo toho, aby upřednostňoval lepší výsledek hledání před horším, konstatoval mimo jiné soud. Firma se proti rozsudku ještě může odvolat. Petře, toto byl hodně očekávaný a hodně sledovaný soud a verdikt, protože může mít možná i nějaké dopady na další spory antimonopolní, které Evropská komise s Googlem vede v dalších oblastech. Jak se tedy díváš na tento spor a na tento verdikt, opravdu třeba na základě tohoto precedentu může Google pak prohrávat i další spory, které s ním Evropská komise vede?

  • Tu se dá opravdu těžko říci. Je evropské právo precedenty příliš neřídí. Nicméně je to silný signál a já musím říct, že si vážím.

  • Postoje orgánů EU vůči nadnárodním monopolním digitálním firmám, ať je to Google, Facebook nebo kdokoliv jiný. Ten postoj už po řadu let. Je vidět, že je velice konzistentní a že přináší výsledky a že dokáže opravdu ty monopoly trochu krotit, klepnout přes prsty, aby si nedělali naprosto, co chtějí. Pevně doufám, že by se EU chovala stejně, kdyby to byla evropská i americká. Ale jelikož tady žádná evropská firma podobného významu není a zřejmě jen tak nebude, tak si s tím nemusíme příliš lámat hlavu. Rozhodně tyto společnosti, které dost hýbou světem, mají dneska jedinou opravdovou protiváhu Valtou EU a její orgány.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají