Online Plus

Stane se TikTok ve Spojených státech zakázanou aplikací?

Online Plus

Stane se TikTok ve Spojených státech zakázanou aplikací?
Online Plus

Plus

Čím se jedna z nejpopulárnějších mobilních aplikací současnosti znelíbila Donaldu Trumpovi. A jak velký je zájem o eRoušku 2.0? Moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Operátoři nebudou smět šidit rychlosti připojení. ERouška 2 0 je na světě. Je tu nová možnost, jak se přihlašovat ke službám eGovernmentu. A TikTok zatím ve Spojených státech neskončil. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já vítám na dálku přes internet opět našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Vítej. Petře. Ahoj. Dobrý den. A my se rovnou vrhneme na události, které přinesly uplynulé dny a týdny. Sociální síť TikTok zatím ve Spojených státech neskončila. Její majitel, čínská firma ByteDance, oznámila, že dospěla k dohodě, jak vyhovět požadavkům vlády Donalda Trumpa, aby mohla ve Spojených státech dále pokračovat. Podle plánu má přesunout provoz TikToku pod novou firmu TikTok Global Assistance, která bude působit ve Spojených státech. Data uživatelů má ukládat v cloudové službě firmy Oracle, která se také spolu s maloobchodním obrem Walmart má stát minoritním akcionářem nové společnosti. Americký prezident Trump, který hrozil TikToku zákazem, pokud nebude mít americké majitele, už dohodu předběžně odsouhlasil. Jenže je tady řada nejasností. Zatímco Oracle tvrdí, že ve výsledku mají TikTok dloubl ovládat američtí vlastníci. ByteDance trvá na tom, že si ve firmě ponechá většinu. Není také jasné, zda s obchodem budou souhlasit čínské úřady, které by musely povolit jinak zapovězených vývoz čínských technologií do Spojených států. Pece. Je to Čína tím samotě zamotanější příběh kolem TikToku ve Spojených státech. Aspoň takto mi to připadá. Vždycky se oznámí nějaká nějaká dohoda nebo potenciální dohoda, aby se vzápětí ukázalo, že vlastně není všechno úplně tak růžové. Jak 100 z těch původních prohlášení vypadalo. Tak jak se ta situace mění téměř den ode dne. Takže my vlastně natáčíme ve čtvrtek. Až se bude tento pořad vysílat, tak není jasné, jestli ta situace zase už nebude jinak. Ale pojďme okomentovat ten současný stav. Pokud by tato dohoda, to znamená, že by tu novou firmou, americkou firmu opravdu z části ovládal Oracle a zčásti Walmart a že by vlastně sídlila ve Spojených státech. Ta data uživatelů by však ve svém cloudu ukládal Oracle. Pokud by tato dohoda opravdu, ve výsledku se stala realitou. Myslíš si, že je to něco řeší ohledně TikToku a nějakých obav z ohrožení národní bezpečnosti Spojených států?

Více z pořadu