Online Plus

Proč počítačoví giganti skupují malé firmy

Online Plus

Proč počítačoví giganti skupují malé firmy
Online Plus

Plus

Jaké podmínky musí korporace dodržet, když chtějí koupit menší firmu. Kdy nás čeká doručování zásilek pomocí dronů. A jak daleko je Apple s přípravou vlastního automobilu.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Umělá inteligence z vás udělá operní skladatelé. Apple se údajně chystá vyrábět samořídící auta. Zboží by už brzy měly po Evropě distribuovat nákladní drony a Google může koupit Fitbit. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází.

  • David Slížek on-line. Plus.

  • A u mikrofonu vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Vítej. Petře. Ahoj. Davide. A my spolu tradičně probereme některé události, které přinesly uplynulé dny. Google získal svolení Evropské komise s odkoupením amerického výrobce fitness náramků a hodinek Fitbit. Komise před vydáním povolení plánovaný obchod přibližně rok zkoumala kvůli obavám, že by mohl narušit hospodářskou soutěž. Prověřovala například, zda by Google koupí Fitbitu nezískal nad konkurencí příliš velkou výhodu a jestli by odkup nebránil konkurenčním službám ve vstupu na trh. K dalším obavám patřilo, aby Google po koupi neomezil vývojářům aplikací přístup k datům uživatelů Fitbitu. Přestože šetření podle komise většinu obav nepotvrdilo, svůj souhlas s transakcí svázala s několika podmínkami. Google nebude smět používat data ze zařízení Fitbitu k cílení reklamy. Bude je muset udržovat oddělená od svých ostatních dat a bude muset dát uživatelům na výběr, zda jejich data svit bytů může využívat ve svých dalších službách, například ve vyhledávání či v mapách. Tyto podmínky má Google dodržovat 10 let. Se schválením transakce ale stejně zásadně nesouhlasí sdružení, které zastřešuje evropské organizace na ochranu spotřebitelů. Stanovené podmínky jsou podle něj nedostatečné a obává se zneužívání dat z Fitbitu k posílení pozice Googlu na úkor konkurence. Petře, máme tady docela, myslím, že zajímavou transakci, protože různé údaje o zdravotním stavu lidí, o tom, jak jsou fit nebo nejsou fit, jakou mají tepovou frekvenci například a podobné věci, tak to jsou opravdu docela zajímavá citlivá data, která mohou firmě, jako je Google, která používá podobná data například k cílení reklamy a dalších služeb, tak pro takovou firmu mohou být opravdu velmi cenná. Myslím, že ty obavy, které zkoumala Evropská komise z případného zneužívání těch dat pro nějaké jiné účely, než byly určeny, tak že by opravdu nebo že jsou opravdu vážné. Jak se ty na tuto transakci díváš? Co tedy Google tím si nákupem výrobce fitness náramků a hodinek toho Fitbitu? Co tím podle tebe chce získat?

Více z pořadu