Online Plus

Pokus o dobrovolnické vytvoření e-shopu pro prodej dálničních známek obsahoval chybu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Online Plus

Pokus o dobrovolnické vytvoření e-shopu pro prodej dálničních známek obsahoval chybu
Online Plus

Plus

Jak Facebook zneužíval biometrická data? Údaje o chování svých uživatelů prodával i Avast. Čeho se bojí britský kyberbezpečnostní úřad? Moderuje David Slížek
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrovolnický e-shop pro prodej dálničních známek obsahoval chybu. Avast čelí aféře s prodejem dat o chování svých uživatelů. Británie vydala pravidla pro bezpečnost sítí a Facebook ve Spojených státech zaplatí mimosoudní vyrovnání půl miliardy dolarů. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • Čtyři témata uplynulých dní a dva muži, kteří vám o nich budou povídat. S jedním jsem já, tedy David Slížek a tím druhým je náš pravidelný komentátor a redaktor deníku n Petr Koubský. Vítej Petře. Dobrý den. Facebook zaplatí 550 milionů dolarů jako mimosoudní vyrovnání v případě hromadné žaloby uživatelů v americkém státě Illinois. Spor se táhne od roku 2015. Skupina uživatelů zažalovala Facebook kvůli tomu, že bez jejich výslovného svolení shromažďoval z jejich fotografií biometrická data, která firmě umožňovala navrhnout uživatelům, kdo z jejích přátel na které fotografií je, a nabízet označení těchto lidí jménem. Používání technologie na rozpoznávání obličejů na fotkách přitom odporuje zákonům státu Illinois, argumentovali zástupci uživatelů. Za pravdu jim postupně dalo několik soudních instancí. Facebook tak nakonec se dal před sílící hrozbou, že bude muset platit miliardy dolarů odškodného, přednost mimosoudnímu vyrovnání ve stovkách milionů dolarů v Evropě. Facebook tuto napadenou funkci deaktivoval v roce 2012, předloni ale umožnil uživatelům, aby si ji dobrovolně zapnuli. Petře 550 milionů dolarů. Je to pro Facebook citelná rána.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají