Online Plus

Omezování svobody slova kvůli sociálním sítím? „Čím dřív si to vyjasníme, tím líp,“ reaguje Koubský

Online Plus

Omezování svobody slova kvůli sociálním sítím? „Čím dřív si to vyjasníme, tím líp,“ reaguje Koubský
Twitter Donalda Trumpa

Plus

Měly by mít sociální sítě jako Facebook, Twitter nebo Youtube právo smazat příspěvky svých uživatelů, které jsou z jejich pohledu nevhodné? Tuto otázku aktuálně řeší federální americký soud, který posuzuje zákon státu Texas. „Ten zakazuje sociálním sítím mazat obsah založený a názoru uživatele,“ vysvětluje David Slížek ze serveru Lupa.cz.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve zákony zakazující zločiny ve virtuálních světech celý stát ochromený ransomwarem. Americký spor o zákaz moderování názorů na sociálních sítích a varování před chytrými mít nějaký z nedůvěryhodných zemí? To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line plus.

  • Já samozřejmě u mikrofonu na dálku přes internet vítám našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost varoval před nasazováním tzv. chytrých elektroměrů ze zemí mimo EU OECD nebo na to. Povinnost nasadit tyto přístroje umožňující odečet stavu elektroměru na dálku dává energetickým firmám vyhláška implementující společná evropská pravidla. V Česku má jít o asi pět a půl milionu odběrných míst, která v následujících několika letech mají na chytrém kuřáky povinně přejít. Podle úřadů ale u zařízení výrobců z tzv. nedůvěryhodných zemí mohou hrozit velké problémy. Kromě odesílání chybných dat by také například mohlo jít o odpojení elektřiny v odběrném místě a v případě hromadného odpojení i o narušení stability celé přenosové soustavy nebo oblek aut. Hrozbu úřad hodnotí jako vysokou, je tedy podle něj pravděpodobná či velmi pravděpodobná. Energetické firmy teď budou muset možná bezpečnostní rizika analyzovat a případně změnit výběr svých dodavatelů. Petře, ta zpráva zní hodně dramaticky. Hromadné odpojování elektřiny nebo případně až vlastně kolaps celé přenosové soustavy a blackout, čili naprosté odpojení od elektřiny. Je podle tebe to riziko reálné?

Více z pořadu