Online Plus

O českou společnost Avast projevil zájem americký Norton

Online Plus

O českou společnost Avast projevil zájem americký Norton
Šéf Avastu Ondřej Vlček

Plus

Schyluje se k jednomu z největších nákupů IT firem u nás? Jak by mohly vypadat tresty za slovní napadání na sociálních sítích. Společnost Google dostala ve Francii pokutu. Příjem mobilního signálu ve vlacích Českých drah by se měl zlepšit. Hostem Davida Slížka je redaktor Deníku N Petr Koubský.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČD nasadí vlaky, ve kterých lépe chytíme mobilní signál. Google dostal ve Francii pokutu půl miliardy eur. O českou firmu Avast mají zájem Američané. A nový nejvyšší státní zástupce promluvil o trestání nenávisti na sociálních sítích. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází David Slížek.

  • On-line.

  • A jako vždy vítám zatím na dálku u mikrofonu našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. A my spolu tradičně probereme výše zmíněné události, které přinesly uplynulé dny. Nenávistné slovní útoky na sociálních sítích by se neměli principiálně trestat nepodmíněnými tresty vězení. Agentuře ČTK to řekl nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. To ale neznamená, že by se podle něj neměli trestat vůbec. Snažíme se docílit trestů výchovných, mírných, alternativních, ale chceme jasně ukázat a dát signál společnosti, že některé výroky už přesahují rámec běžné společenské normy, řekl. Pro policii a státní zástupce je podle něj složité hledat u tzv. hate speech v záplavě uživatelského obsahu na internetu hraniční projevy a rozhodovat o tom, kdy ještě jde o svobodu slova nebo politické prohlášení a kdy už jde o rasové nebo jiné nenávistné útoky. Podle Stříže je zároveň u některých trestných činů velmi přísná sazba. Například za schvalování teroristického činu na internetu hrozí pět až 15 let vězení. Pisatelé podobných výroků jsou ale podle Stříže často normální lidé, kteří je píší pod vlivem frustrace či nespokojenosti. Je proto dobře, že u takových činů soudy obvykle dávají nižší sazbu, dodal nejvyšší státní zástupce. Petře, toto je příspěvek do debaty, kterou v našem pořadu vedeme poměrně často. Jestli by se měly různě omezovat nenávistné výroky na internetu, jestli by se měli moderovat, případně trestat a jak přísně. Tady máme teď nového nejvyššího státního zástupce, který říká, že tady je by za takové věci neměly padat tresty odnětí svobody. Čili že by ti autoři neměli chodit do vězení? Vyplývá mi z toho, že by tedy je se měly trestat jenom podmínkami, čili podmíněnými tresty. Co na tento postoj nového nejvyššího státního zástupce? Říkáš to?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají