Online Plus

Nový software na přepis řeči, který má hlídat vězně v USA

Online Plus

Nový software na přepis řeči, který má hlídat vězně v USA
Bývalí zaměstnanci T-Mobilu kradli a prodávali data zákazníků (ilustrační foto)

Plus

Historické začátky webových stránek, vývoj největší krádeže kryptoměn a únik dat zákazníků amerického T-Mobilu okomentuje redaktor Deníku N Petr Koubský. Moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Plzně v USA má hlídat software na přepis řeči. Před 30 lety byla zveřejněna první webová stránka. Největší krádež kryptoměn se vyvíjí nečekaným směrem a americkému T-Mobilu unikla data desítek milionů zákazníků. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line.

  • A já samozřejmě na dálku vítám také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Americkému operátorovi T-Mobile unikla osobní data o skoro 48 milionech zákazníků. Firma útok potvrdila s tím, že šlo o data současných i minulých klientů. Uniklé údaje mají u části zákazníků zahrnovat jejich jména, data narození, čísla sociálního zabezpečení a čísla řidičských nebo jiných identifikačních průkazů. U nejméně 850000 současných zákazníků předplacených služeb také unikly přístupové údaje k jejich účtům. Operátor je proto resetoval. Podle firmy zatím nejsou důkazy o tom, že by se útočníci dostali také k informacím o platebních kartách a dalším finančním datům uživatelů. Na únik se přišlo tak, že někdo začal data nabízet k prodeji na specializovaných diskusních fórech a všimli si toho redaktoři časopisu Weiss, kteří o tom napsali článek. Jakým způsobem se útočníci k datům dostali, zatím není jasné Petře. T-Mobile zatím říká, že šlo o vysoce sofistikovaný hackerský útok na jeho systém, je ale opravdu detaily zatím nezveřejnil. Dál také vyšetřuje, jestli to číslo 48 milionů zákazníků, u kterých je únik jistý, jestli je konečné nebo jestli se ještě prokáže třeba u dalších zákazníků. Jak je možné, že i takto velké firmě taková data uniknou?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají