Online Plus

Možné kybernetické nebezpečí v softwaru síťových zařízení Huawei

Online Plus

Možné kybernetické nebezpečí v softwaru síťových zařízení Huawei
Online Plus

Plus

Nebezpečí nenávistných komentářů na s Facebooku a jejich postižitelnost před soudem. Finanční problémy e-shopu Zoot. Jak zpřístupnit internet nevidomým.
Slížek David

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Seznam rozšířil mapy pro nevidomé. Zadlužený e-shop Zoot představil plány do budoucna. Je tu další verdikt v případu nenávistných komentářů na Facebooku a Vodafone popřel objev údajných zadních vrátek Huawei. To jsou témata pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provede David Slížek.

  • On-line plus.

  • A se mnou je samozřejmě ve studiu připraven náš pravidelný komentátor, redaktor deníku n Petr Koubský. Vítej. Petře. Dobrý den. A rovnou se tady vrhneme na už dříve avizované události uplynulých dní je ta. Česká pobočka Vodafonu v letech 2011 a 2012 objevila v software u síťových zařízení Huawei skrytá zadní vrátka, tzv. backdoor. Informovala o tom agentura Bloomberg. Operátor ale zprávu vzápětí popřel. Podle Bloombergu se problém týkal vybavení do daného italské pobočce Vodafonu. Backdoor mohl sloužit k neoprávněnému přístupu k pevné síti operátora, ale i k domácím sítím a počítačům zákazníků, napsala agentura. Jenže podle Vodafonu nešlo o žádný backdoor, ale o diagnostické prvky využívající protokol teď hned. Ten se běžně používá ke vzdálenému přístupu k počítačům nebo síťovým prvkům, obvykle právě pro účely údržby nebo diagnostiky. Huawei podle operátora nemohl mít neoprávněný přístup k pevné síti Vodafonu a neexistují důkazy o neoprávněném vniknutí. Čínská firma podle Vodafonu jen zapomněla po ukončení vývoje odstranit za software u diagnostické funkce. Tyto nástroje navíc nebyly přístupné z veřejného internetu. Vodafone podle svého vyjádření na problémy přišel při nezávislém testování softwaru. Čínskou firmu pak na opomenutí upozornil a Huawei chyby opravil. Pece. Toto je myslím další jaksi dílek ve skládačce velice zajímavého činí kolem čínské firmy Huawei je hned poté, co agentura Bloomberg tu zprávu zveřejnila, tak už jsem viděl titulky zahraničních medií, které mluvily o té příslovečné kouřící pistoli, kterou konečně někdo na Huawei našel. Protože jako možná můžeme připomenout posluchačům, Huawei je v poslední době pod tlakem ze strany hlavně tedy amerických tajných služeb a amerických politiků, kteří viní z toho, že vlastně provádí nějakou špionáž a že je potenciálním nebezpečím, kybernetickým nebezpečím pro stát. Varování v tomto směru vydal taky taky český úřad a samozřejmě čínská firma to popírá a dlouho se mluvilo o tom, že není žádný přímý důkaz o tom, že by Huawei právě do nějakých zařízení instaloval nějaké třeba backdoor, i nějaká zadní vrátka a podobné věci. A teď to vypadalo, aspoň tedy na začátku, že se nějaká taková věc konečně našla. Vodafone to ale vzápětí popřel a podle agentury Bloomberg tak učinil hlavně proto, že má s čínskou firmou Huawei dobré obchodní vztahy a že to zařízení, které Huawei Vodafonu prodává, je za opravdu dobré ceny, a proto si je ten operátor údajně nechce poškodit vztahy s tímto dodavatelem. Tak Petře, zásadní otázka, kde je pravda v té v tom, v této otázce, v tomto sporu. Byla to opravdu nějaká zadní vrátka nebo to byl diagnostický nástroj?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají